Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Saugumas ir grėsmės
 
  Afganistanas ir stabilumas Centrinėje Azijoje (21)

Komentarai:

LLL, 2012 12 14 18:59
PALIKTI AFGANISTANA IR PALYKTI PACIAI RUSIJAI ,TEGU SEKINA SAVO JEGAS

ome, 2012 10 31 21:00
Zygeivi geriau paziurek kokia cia fasistine imperija pasoneje auga, kazi kaip nuo sitos reikes begti? kuri lydo tautas savo katile, o ne sujungia ju stiprybes i viena bendra, taip europa naikindama vakaru, centrines europos tautu identitetus daro mus silpnus ir pazeidziamus pries musulmoniskaji pasauli bei Rusija... Kur vyrauja kolektyvine samone o ne individualizmas.

Žygeivis (papildymas), 2012 10 30 13:44
Pasaulio istorija jau daug kartų įrodė, kad visos imperijos galų gale “suvalgo” jas sukūrusias tautas, kurios palengva ištirpsta imperijos nukariautų tautų masėje, o imperijai neišvengiamai žlungant, prarandamos ne tik užkariautos žemės, bet ir nuosavos etninės teritorijos.

Ir Lietuvių Tauta bei jos sukurta viduramžių Lietuvos imperija čia ne išimtis.

Žygeivis - GRU pasekėjui, 2012 10 29 15:42
GRU pasekejas to Zygeivis, 2012 10 28 13:57
:DD
Po Putino mirties?? :D Na gal ir bus problemu, bet tokiu kaip ir anksciau po Nikolajaus II :P Buvo ikurta kita imperija - CCCP
-------------------------

Buvo ne įkurta, bet "pratęsta", tačiau jau visai kitu ideologiniu pagrindu - kurio dėka ir "prasitęsė" imperijos agonija. Bet vis tiek ir ši imperija išsilaikė vos 70 metų, kol žlugo. :)

Tačiau esminis klausimas yra visai kitas - kiek dešimčių milijonų gyvybių (ir būtent kokių žmonių) šis imperinės agonijos pratęsimas 70-čiai metų kainavo Rusų tautai (apie kitas tautas net nekalbu)?

P.S. beje, nepainiok Rusijos imperijos su Variagų imperija ("Kijevo Rusios"). Tai visai skirtingo laikotarpio visai skirtingi dariniai.

Rusijos (Moskovijos) imperija pradėjo palengva kurtis tik išsivadavus Maskvai iš besąlygiškos priklausomybės mongolų-totorių imperijai, tai yra tik Ivano Rūsčiojo laikais.

O pati Moskovija realia imperija, užgrobusia daugelio tautų žemes, tapo tik Petro Didžiojo laikais. Tačiau jau Napoleono karų metų prasidėjo jos degradacija, susijusi su naujų ideologijų atsiradimu Rusijoje, ir ši degradacija tęsiasi iki šių dienų.


GRU pasekejas to Zygeivis, 2012 10 28 13:57
:DD
Po Putino mirties?? :D Na gal ir bus problemu, bet tokiu kaip ir anksciau po Nikolajaus II :P Buvo ikurta kita imperija - CCCP :P Taip kad pavyzdys apie Putina tiesiog juuuuokingas :D
kas del Rusijos byrejimo, tai byra ji jau 1000 metu, ir berods gerb, Zygeivi, siame gyvenime jums malones subyrejimo galo pamatyti neteks :P
Kaip su nafta kryziu statet ant rusu, kaip su kaukazieciais ir karu cecenijoj, kaip su protestais pries rinkimus, kad nuveres tuoj tuoj ta begedi Putina... kaip gyvena tie ruseliai sau, taip ir gyvena...


Žygeivis - GRU pasekėjui, (papildymas), 2012 10 26 16:53
Be abejo, akivaizdu, kad visų šitų "pajudėjusių" "civilizacinių arealų" (arba "civilizacinių tektoninių plokščių") tarpusavio "trinties" pasekmė bus Rusijos imperijos galutinė likvidacija, kadangi ši imperija atsiduria visų šių "civilizacinių arealų" priešpriešų sankirtoje.

Kažkam tai gali nepatikti (pvz., GRU pasekėjui), kažkam tai patiks (pvz., man), tačiau tai irgi akivaizdi būsima geopolitinė realybė, kurią nei GRU pasekėjas, nei aš, nei dar kas nors, pakeisti neturime jokių galimybių.

P.S. Pasaulio istorija jau daugybę kartų įrodė, kad visos daugiatautės, daugiareliginės ir daugiakultūrinės imperijos turi labai aiškius savo atsiradimo, suklestėjimo bei išsiplėtimo ir sunykimo (degradacijos) periodus.

Rusijos imperija pastaruosius 100 su viršum metų yra akivaizdžiai degraduojanti - ir visų pirma ideologiniu požiūriu, nes nebeliko jokios, jos atskiras "civilizacines dalis", vienijančios ir jungiančios bendros idėjos - netgi ir pačių rusų tarpe (tiksliau, matyt, reiktų sakyti, rusakalbių, nes tikrų rusų - tokių, kurių protėvių bent trys kartos buvo vieni rusai - liko visai nedaug).

Ir bet koks, netgi gana menkas, "kataklizmas" gali šią skeldėjančią imperiją momentaliai sugriauti.

Pvz., netgi toks - imperijos egzistavimo istoriniu požiūriu visai nežymus - įvykis, kaip Putino mirtis ar rimta liga.

Nes po to prasidės labai arši kova dėl valdžios tarp labai įvairių tikslų siekiančių Rusijos imperijos "elito" klanų - tiek "maskvietiškų", tiek ir "regioninių" bei "nacmeniškų".

Palyginimui, pvz., panagrinėkite įdėmiau, kokia arši kova prasidėjo tarp praktiškai vienatautės Lietuvos "elito" klanų po Brazausko mirties. Ši kova kol kas vyksta "po kilimu", tačiau vis aiškiau "išlenda į paviršių".

O juk Lietuva, lyginant su milžiniška Rusijos imperija, yra "tikras mažytis monolitas", ir mūsų valdžios "klanai" - tai tik "menkų šuniukų" tarpusavio "pasikiauksėjimai" dėl "poros kauliukų" ... :)

Žygeivis - GRU pasekėjui, 2012 10 26 16:23
GRU pasekejas to Zygeivis, 2012 10 25 19:58
Ilgai nekomentavau, bet kaip matau Zygeivis laikosi savo:D Laikas eina eina, o Kinai taip ir nepuola Rusisko Sibiro, ir Maskvos nebomborduoja... Paskutine data buvo berods praitas pavasaris:P pries salcius tureta omenyje :D vat, bet kas juokingiausia, kad Gerb. Zygeivis traiskydamas krikscioniska Rusija musulmonu rankomis sugeba izvelgti katalikiskos Lietuvos ateiti Kalifato pasoneje, turint omenyje, kad pats juos vadina musulmonais radikalais:D ir mat visi draugiskai tada ginsimes nuo blogieciu Kinu :) THE END
-----------------------------

1. Dėl Kinijos geopolitinės ekspansijos (kol kas visų pirma demografinės ir ekonominės) į Sibirą ir Tolimuosius Rytus - ji vyksta ir kasmet vis sparčiau.

To negali nematyti tik visai nenorintys tai matyti. :)

2. Civilizacinės geopolitikos "pradžiamokslis":

"Katalikų civilizacinį arealą" nuo Kinijos civilizacinio arealo" skiria dar du kiti "civilizaciniai arealai" - "pravoslaviškas" ir "musulmoniškas".

"Pravoslaviškas" pastaruosius kelis dešimtmečius akivaizdžiai traukiasi ir jis Kinijos skverbimosi į Vakarus jau nebesugeba efektyviai sulaikyti.

"Musulmoniškas" akivaizdžiai plečiasi ir todėl neišvengiamai susikirs su "kiniškuoju".

O tai yra kaip tik tai, ko šiuo metu labai reikia "katalikiškajam" ir "protestantiškajam arealui" (ir netgi nusilpusiam "pravoslaviškajam", nes "islamiškojo" konfrontacija su "kiniškuoju" neišvengiamai susilpnins "musulmoniškojo" spaudimą "pravoslaviškajam arealui").

Tokia yra tikroji geopolitinė realybė - ir to niekas artimiausiu metu tikrai nepakeis.

GRU pasekejas to Zygeivis, 2012 10 25 19:58
Ilgai nekomentavau, bet kaip matau Zygeivis laikosi savo:D Laikas eina eina, o Kinai taip ir nepuola Rusisko Sibiro, ir Maskvos nebomborduoja... Paskutine data buvo berods praitas pavasaris:P pries salcius tureta omenyje :D vat, bet kas juokingiausia, kad Gerb. Zygeivis traiskydamas krikscioniska Rusija musulmonu rankomis sugeba izvelgti katalikiskos Lietuvos ateiti Kalifato pasoneje, turint omenyje, kad pats juos vadina musulmonais radikalais:D ir mat visi draugiskai tada ginsimes nuo blogieciu Kinu :) THE END

Žygeivis - E, 2012 10 17 18:51
Ne Rytų Azijoje :), o Vidurinėje Azijoje - tai yra buvusio SSSR musulmoniškuose regiuonuose (įskaitant ir dabartinės Rusijos imperijos taip vadinamą Pavolgį ir Uralo regioną, bei, matyt, ir Vakarų Sibirą).

Ideologiškai radikalieji musulmonai sunitai siekia įkurti taip vadinamą Islamo kalifatą, kuris apimtų visas musulmonų gyvenamas žemes visame pasaulyje.

tačiau akivaizdu, kad tai tikrai nepavyks - kai tik gaus realią valdžią, tai jų tarpusavio įvairių interesų skirtumai juos "išsklaidys". Taip jau buvo istorijoje po pergalingo arabų "pasklisto" islamo didžiulėse teritorijose labai greito susiskaldymo.

Tas pats buvo ir su krikščionybe, ir su kitomis pasaulinėmis religijomis.

Tačiau be abejo, visas pasaulis bus "geopolitiškai sukrėstas".

Ir kaip įvykiai vystysis toliau, dabar numatyti gana sunku, nes čia pasireikš ir Kinijos, ir Indijos, ir JAV "faktoriai"...

Tačiau akivaizdu, kad Kinija pasiglemš Pietryčių Sibirą ir Paamūrę.

Mums svarbu, kad mūsų "nesutrintų" būsimuose "girnų pasisukimuose", nes esame akivaizdaus civilizacinio geopolitinio lūžio linijoje.

O žiūrint į dar tolimesnę perspektyvą, turime viltis, kad musulmonų "juosta" sulaikys tolimesnį Kinijos skverbimąsi į Vakarus.


E, 2012 10 17 16:56
As kiek suprantu, pagal gerb. Zygeivi Rusijos imperija bus nuversta ir musulmonai isitvirtins Rytu Azijoje. Tai cia kaip ir tariamojo kalifato ikurimas ar kazkas? Kokios tolimesnes perspektyvos tada?

Žygeivis - Vyteniui, 2012 10 17 15:51
Nesipainiok... :)

Absoliuti dauguma Vidurinės Azijos, Turkijos, Užkaukazės, Kaukazo ir Rusijos imperijos musulmonų yra sunitai, kaip ir Afganistano bei Pakistano musulmonai bei Saudo Arabijos, Šiaurės Afrikos, Somalio, Malio ir kiti.

Būtent dabar valdančiojo Sirijos šiitų (alavitų) režimo ir Irano (valdomo šitų) artėjantis neišvengiamas sutriuškinimas be jokių abejonių pakeis esamą jėgų santykį tarp sunitų ir šiitų (tame tarpe ir pačiame Irane, kurio vien šiauriniuose rajonuose gyvena keli milijonai sunitų - azerbaidžaniečių, turkmėnų ir kitų tautų atstovų) akivaizdžiai sunitų naudai.

Ir tai labai padės jiems išplėsti savo geopolitinę (religinę) įtaką musulmonų tarpe visame pasaulyje.

P.S. Būtent sunitų partizanai dabar sudaro pagrindinę masę visų aktyvių ginkluotų modžahedų pajėgų visame pasaulyje, įskaitant Afganistaną, Pakistaną, Rusijos imperijos okupuotą Kaukazo dalį, ginkluotus partizanų dalinius Vidurinės Azijos valstybėse, ir galų gale tą pačią garsiąją "Al-Kaidą" bei jos padalinius visame pasaulyje.

Aktyvūs šiitų modžahedai yra tik "Hezbolla" Libane. Ir jie laikosi iš esmės tik dėka aktyvios Irano paramos. Praradę ją jie ir Libane užleis savo pozicijas sunitų modžahedams.

Vytenis to Žygeivis, 2012 10 16 23:07
Vidurio Europos valstybėms ir tautoms, gyvenančioms mūsų "civilizacinio lūžio" linijoje, yra labai naudinga, jog musulmonų tautos įsigalės nuo Pakistano ir Irano iki šiaurinių Uralo priekalnių bei sudarys ištisinę "saugumo pagalvę", kuri sulaikys žymiai galingesnio ir baisesnio priešo - Kinijos imperijos - įsiskverbimą bei plėtimąsi į Vakarus.
----------
Ką tu čia dabar vapi. Juk dėl religinių skirtumų Irano šiitai ir Pakistano sunitai niekada nesukurs sąjungos, galinčios nukreipti visas jėgas prieš JAV, Rusiją ar Kiniją. Musulmonai galės tapti galinga jėga tik tada, kai sugebės eliminuoti vidinius prieštaravimus. Egzistuoja arši šiitų (Irano) ir sunitų (Saudo Arabijos) konkurencija dėl lyderio vaidmens musulmonų pasaulyje. Kol lyderio vaidmens problema nebus išspręsta, tol amerikiečiai, rusai ir kinai gali būti ramūs - jų užimamoms pozicijoms nekils grėsmė. Beje, rusai puikiai išnaudoja vidinius prieštaravimus tarp musulmonų, gyvenančių Rusijos Federacijos teritorijoje. Juk daugumą juodų darbelių Čečėnijoje už rusus "nudirba" Kadyrovų klanas. Musulmonų separatistų jėgos Rusijoje yra išsklaidytos, jie neturi to, ką galima pavadinti stipria centrine jėga.

ome, 2012 10 16 16:24
Ir kas gi ta visa kose verda? Paklausykim
h
t
t
p://larouchepac.com/node/24186

Žygeivis, 2012 10 16 15:11
Žiūrint į tolimesnę perspektyvą, tai mums - Vidurio Europos valstybėms ir tautoms, gyvenančioms mūsų "civilizacinio lūžio" linijoje, yra labai naudinga, jog musulmonų tautos įsigalės nuo Pakistano ir Irano iki šiaurinių Uralo priekalnių bei sudarys ištisinę "saugumo pagalvę", kuri sulaikys žymiai galingesnio ir baisesnio priešo - Kinijos imperijos - įsiskverbimą bei plėtimąsi į Vakarus.

Rusijos imperija šį vaidmenį kol kas dar šiaip ne taip atlieka, bet panašu, kad jau nebeilgai, ir turės gerokai "susitraukti"...

Jau dabar akivaizdu, kad Kinija po kelių ar keliolikos metų galutinai įsigalės visame Pietų Sibire (jei dar ne politiškai, tai demografiškai), o rusų kolonistų demografinė padėtis ten kasmet vis blogėja - jų ten per visą Sibirą liko mažiau nei 20 milijonų, o pietų Sibire apskritai "katino ašaros"...

O vietinės tautos ir tautelės Pietų Sibire, nutautintos, prasigėrusios ir jau seniai prarado savo gyvybinį potencialą.

Žygeivis, 2012 10 16 14:59
Kalbant rimtai, tai įvykiams Vidurinėje Azijoje ir Centrinėje Azijoje Lietuva neturi absoliučiai jokios įtakos.

Ir netgi JAV, Rusijos ir Kinijos imperijos jų niekaip nesustabdys, kiek besistengtų - vyksta akivaizdus islamo "geopolitinės tektoninės plokštės" vis greitėjantis slinkimas (plėtimasis) ir į Vakarus, ir į Šiaurę.

Akivaizdu, kad tai palies ir Indijos imperiją, ir ji dėl to labai susirūpinusi, bet taip pat yra priversta palengva trauktis ir saugotis, kad visai nesubyrėtų.

Žygeivis, 2012 10 16 14:53
Vytenis to Žygeivis, 2012 10 15 22:18
Ko taip džiūgauji dėl galimos islamo fanatikų pergalės? Nemanai, kad islamo fanatikai tavo riebiam užpakaliui kelia ne ką mažesnį pavojų nei rusų imperialistai?
--------------------------

Arba tu visai bukas, arba esi Rusijos imperijos "simpatikas".

Negi neskaitei Makiavelio kūrinius? :)

Perfrazuojant - "Kada du mūsų priešai (artimas ir dar gana tolimas) tarpusavyje "susikala" - mums tik to ir reikia."

Ateivis, 2012 10 16 07:55
laukiu daugiau Vadimo straipsnių - nors kasden...

Vytenis to Žygeivis, 2012 10 15 22:18
Ko taip džiūgauji dėl galimos islamo fanatikų pergalės? Nemanai, kad islamo fanatikai tavo riebiam užpakaliui kelia ne ką mažesnį pavojų nei rusų imperialistai?

Vytenis, 2012 10 15 22:14
"Antra, JAV planuoja įsitvirtinti kur nors kitur, ir čia į sceną išeina Tadžikistanas bei Uzbekistanas"
--------------------
Nelabai supratau, kodėl amerikiečiai nori turėti karinę bazę Tadžikistane ar Uzbekistane ir nesvarsto galimybės pagrindinę savo bazę dislokuoti Afganistano teritorijoje? Juk amerikiečių diplomatai nuolat kudakuoja, kad : 1) visi afganai yra labai dėkingi amerikiečiams už invaziją, kurios dėka talibai pasitraukė į Pietus; 2) afganų karinės pajėgos taip sustiprėjo, kad jos galės be vargo savarankiškai užtikrinti Afganistano teritorijos gynybą nuo talibų antpuolių. Tai kodėl tada pagrindinę bazę norima įkurti ne saugiame Afganistane, o Tadžikistane ar Uzbekijoje? Tokie planai tik dar kartą įrodo amerikiečių veidmainiškumą, nes jie oficialiai deklaruoja šviesią Afganistano ateitį, o neoficialioje aplinkoje šnabždasi, kad po JAV armijos atsitraukimo į valdžią griš talibai, o Karzajaus ir jo šalininkų laukia krachas.

Žygeivis, 2012 10 15 19:13
Papildysiu, kad dabartinė padėtis Vidurinėje Azijoje, pvz., Uzbekijoje, labai jau primena tą situaciją, kuri buvo prieš pat nuverčiant Irano šachą.

Ir panašu, kad Uzbekistane bet kurią dieną gali prasidėti sava islamo revoliucija.

Tereikia menkos "kibirkšties"...

Žygeivis, 2012 10 15 18:45
Neatkreipiamas dėmesys į vieną ypač svarbų faktorių - Vidurinėje (buvusioje "sovietinėje") ir Centrinėje Azijoje vyksta intensyvūs giluminiai masinės sąmonės lūžiai.

Visų pirma ten jau užaugo visai nauja karta, kuriai Rusija yra jei ne priešas, tai tikrai ne draugas.

Ir antra - vyksta labai spartus radikaliojo islamo (ir apskritai islamo) atgimimas ir įsitvirtinimas gyventojų sąmonėje.

O praktiškai visos posovietinės valdžios Vidurinėje Azijoje save atvirai priešpastato šioms islamizavimo tendencijoms.

Išvada akivaizdi - bręsta labai rimtas ir platus socialinis-religinis sprogimas, kuris be jokių abejonių labai greitai apims ne tik visą Vidurinę Aziją, bet ir musulmoniškus Rusijos imperijos regionus bei milijonus musulmonų imigrantų Maskvoje, Petrapilyje ir kituose didžiuosiuose miestuose.

O su tokiu masiniu sprogimu jau nesusitvarkys ir visa Rusijos armija, saugumas ir policija.

 
 
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (554)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (169)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (22)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras