Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  B. Obama pernelyg atsargus?

2012 10 23

Artėjant rinkimams, Jungtinėse Valstijose prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) elgiasi tarsi du skirtingi žmonės. Viena vertus, per savo kadenciją jis daug kalbėjo apie naują Jungtinių Valstijų ir musulmonų santykių pradžią. Kita vertus, visa tai nustelbė B. Obama kaip teroristų žudikas, vyriausiasis kariuomenės vadas, įnirtingai kovojęs su „Al Qaeda“, jos filialais bei agentais. Galų gale jam valdant sugautas ir nužudytas terorizmo simbolis Osama bin Ladenas (Osama bin Laden). B. Obama siekia užtikrinti amerikiečių saugumą, bet pradeda ignoruoti tai, ką kadencijos pradžioje puikiai suprato: egzistuoja gilesnės to Jungtinių Valstijų saugumo šaknys. Musulmonų valstybės gali prezidentui tai priminti ir paprašyti atsakyti už kalbas.

Pavyzdžiui, Sirija. Tai, kas čia šiuo metu vyksta, buvo ir nuspėjama, ir nuspėta: didėjantis sektantizmas ir etninė segregacija, kraštutinių jėgų poliarizacija ir nuosaikiųjų tildymas, kaimyninių šalių destabilizavimas, teroristinių grupuočių infiltravimas ir skerdynės, po kurių šaliai atsigauti prireiks dešimtmečių. Sirijos opozicijos grupės prašo ginklų kovai su prezidento Bašaro al Asado (Bashar al- Assad) lėktuvais, kad apgintų sunkiai iškovotą teritoriją. Jos žada saugumą taikiems piliečiams ir siunčia žinutę visam pasauliui (ir pačiam B. Asadui), kad žmonių pavergti negalima. Tiesa, B. Obama žino, kad Sirijos karo lėktuvo numušimas gali baigtis panašiu Jungtinių Valstijų oro lainerio likimu. Be to, kitos valstybės regione be Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos sprendimo jėgos nenaudos, o jį ir toliau blokuoja Rusija bei Kinija. Nederėtų pamiršti, kad Jungtinės Valstijos tikrai nebenori dar labiau įklimpti Artimuosiuose Rytuose, tegu ir bandydamos įdiegti tokias vertybes kaip žmogaus orumas, laisvė, demokratija ir lygybė. Ko gero, tai kainuoja per daug.

Analitikai ir ekspertai nemano, kad Jungtinės Valstijos galėtų pradėti veikti prieš prezidento rinkimus. Vienintelė galimybė, jei regiono valstybės (Turkija, Saudo Arabija, Jordanija, Kataras ir Jungtiniai Arabų Emyratai) tokios pagalbos paprašys. Jos turėtų priminti B. Obamai savotišką atsakomybės doktriną: pasaulio galingieji turi prisiimti daug atsakomybės, palaikyti visuotines normas ir spręsti visuotines problemas.

Sukrečiantis ir plintantis konfliktas Sirijoje neduoda gerų pasirinkimų – tik blogą ir dar blogesnį. Bet B. Obama turi apsispręsti: dėl Sirijos, dėl regiono ir dėl Jungtinių Valstijų pozicijos.

Pagal 2012 m. spalio 16 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (919)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (223)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (295)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras