Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Igoris S. Ivanovas. Rusijos žvilgsnis į Europą (1)

2012 12 03

1966-aisiais Šarlis de Golis (Charles de Gaulle) turėjo viziją apie Europą nuo Atlanto iki Uralo ir ji skambėjo provokuojančiai. Šiandien Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas užsimojo dar plačiau: jo tikslas – bendra rinka nuo Atlanto iki Ramiojo vandenyno.

Globalizacijos lenktynėse daug kuo rizikuoja ir Rusija, ir Europa. Jeigu Rusija toliau žengs savo pasirinkta kryptimi, ji taps labai pažeidžiama visuotiniams energijos kainų svyravimams. Be to, valstybės mokslo, kultūros ir švietimo potencialas dar labiau smuks.

Jeigu Europa neatsispirs XXI amžiaus iššūkiams, jos laukia lėtinė ekonominė stagnacija, auganti socialinė įtampa ir politinis nestabilumas. Iš tikrųjų pramonės produkcija keliasi į Rytų Aziją, inovacijos lieka Šiaurės Amerikoje, o Europa rizikuoja prarasti savo pozicijas patraukliausiose tarptautinėse rinkose. Kyla klausimas, kokia bus Europos projekto ateitis.

Norint išvengti tokių scenarijų, išeitis galėtų būti Rusijos ir Europos partnerystė ir interesų susiejimas minėtose srityse, tačiau tam reikia pakeisti negatyvius stereotipus. Dauguma rusų nelaiko Europos savo politine ir ekonomine partnere, o juo labiau – sąjungininke. Jie mano, kad Europa jau pralaimėjo kovą dėl inovacijų ir ekonominės plėtros bei pamažu tampa pramonės muziejumi. Dėl to Rusijai reikėtų ieškotis dinamiškesnių partnerių.

Panašiai, dauguma europiečių mano, kad partnerystė su Rusija sugriautų Europos ekonomiką ir politiką. Taigi, jeigu Europa nori lyderiauti ir klestėti, ji turi kiek galima labiau riboti ryšius su Rusija. Ginčai tarp Rusijos ir Europos Sąjungos (ES) tarsi atspindi šį abipusį nepasitikėjimą.

Rusai kaltina europiečius per ilgai neliberalizuojant vizų, blokuojant Rusijos energetikos kompanijų prieigą prie Europos vartotojų rinkos, kurstant antirusiškas nuotaikas posovietinėje erdvėje ir kišantis į Rusijos vidaus politiką.

Europiečiai turi rimtų abejonių dėl Rusijos žmogaus teisių padėties, teisinės sistemos, Europos vertybių negerbimo. Taip nutolinamos artimesnio bendradarbiavimo galimybės, nepaisant bendros geografijos, istorijos ir ekonominių interesų.

Nors Rusija artimiausiu metu ir netaps NATO nare, dėl daugybės struktūrinių, techninių ir psichologinių kliūčių, bet politinė integracija įmanoma. Politinis bendradarbiavimas suteiktų kontekstą spręsti tokioms bendroms problemoms kaip Afganistano ateitis, tarptautinis terorizmas, branduolinių ginklų platinimas.

Apibendrinant, institucinė Rusijos ir Europos integracija reikalauja stiprių abipusių įsipareigojimų. Tačiau, šiame globaliame pasaulyje ji atveria ir nemažai kelių.

Pagal 2012 m. lapkričio 23 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (37)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (105)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras