Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  Drumstas Centrinės Azijos vanduo (17)

Komentarai:

Žygeivis - Vyteniui, 2012 12 28 15:31
Kalbu ne apie kokio OGPU-NKVD šnipo Paleckio rašliavas, o apie oficialiuose Lit. SSR lietuviškuose dokumentuose, vadovėliuose ir pan. naudotus pavadinimus ir santrumpas.

P.S. Pvz., aš pats turiu 1941 m. išleistą lietuvių kalba vadovėlį (verstą iš sovietinio) - "SSSR geografija". :)

Žinau, kad ir pokaryje dažnai rašė SSSR.

Tačiau kažkuriuo tai momentu Lietuvos SSR buvo oficialiai uždrausta vartoti žodžius "sovietinis", Lit. SSR ir SSSR, ir pareikalavo privalomai vartoti LTSR, "tarybų" bei TSRS.

Vytenis to Žygeivis, 2012 12 27 22:21
"Ir tik sovietų diktatūros sąlygomis kai kuriose Rusijos imperijos, persivadinusios SSSR, okupuotų valstybių kalbose (tame tarpe ir Lietuvių kalboje) sovietinių ideologų buvo įsakyti žodį "sovietai" išversti.

Neradau, kada tai buvo padaryta, bet atrodo, jau po partizaninio karo pabaigos".
----------
Ką tu čia dabar rašai. Žodis "Tarybų" (ne "Sovietų") [Tarybų Sąjunga] buvo vartojamas jau Tarpukario Lietuvos spaudoje. Paleckis 1940 m. parvežęs "Saulę" iš Kremliaus Lietuvą pavadino Tarybine [ne Sovietine].


ome, 2012 12 24 10:29
nu va kaip galima issiplesti aiskinantis dvieju zodziu reiksmes, gal dar prie kokio zodelio prikibti :)
Linksmu svenciu gerbiami kolegos komentatoriai.

Žygeivis (papildymas), 2012 12 23 21:40
Reikia rašyti ne SSRS, o SSSR arba Sovietų Sojuzas.

O dar geriau kabutėse: "SSSR" arba "Sovietų Sojuzas", nes iš tikro tai nebuvo:

- nei "tarybų" (kas su kuo tarėsi SSSR? - nebent kompartijos generalinis sekretorius su Politbiuru, o visi kiti tik vykdė nurodymus "iš aukščiau"),

- nei "socialistinė" (kas ir kur ten matė tą "socializmą"?),

- nei "respublika" ("respublika" - "liaudies valdžia" - kada SSSR valdė liaudis, o ne kompartijos nomenklatūra?),

- nei tuo labiau "sąjunga" (nuo kada Rusijos valdoma imperija lietuvių kalboje vadinama "sąjunga"?).

Žygeivis, 2012 12 23 21:35
Žodis "sovietai", kaip ir visi jo vediniai, yra tarptautinis, kaip ir daugybė kitų politologinių terminų - pvz., grynai rusiški sovietiniai ("bolševizmas", "bolševikai", "menševikai", "čeka"), ir senesni - iš kitų kalbų ("komunizmas", socializmas", "demokratija", "diktatūra", "anarchija")...

O tarptautinių terminų niekas į kitas kalbas neverčia.

P.S. Pvz., pabandykite išversti "bolševikai" (tarkime, į "daugumiečiai").

Įdomu, kas jus tada supras? :)

Skaitykite Didįjį Lietuvių kalbos žodyną:

http://lkzd.lki.lt/Zodynas/Visas.asp

Jame yra tokie žodžiai (visas "būrys"):

sovietas
sovietybė
sovietinis
sovietiškas
sovietizmas

Reikšmes galite ir patys pasižiūrėti... :)

Lietuviškas žodis "taryba" kilęs iš žodžio "tartis" ir reiškia kelių žmonių tarpusavio pasitarimą.

Sovietų "tarybose" niekada niekas su niekuo nesitardavo, o tik "vienbalsiai nubalsuodavo" iš anksto komunistiniame "partkome" ar "dar aukščiau" jau priimtą sprendimą.

Todėl "sovietus" vadinti lietuvišku žodžiu "tarybos" būtų akivaizdus pasityčiojimas iš Lietuvių kalbos, grubiai iškraipant joje vartojamų žodžių prasmę.

Bet sovietų ideologai kaip tik to ir siekė - iškraipyti pačių įvairiausių - ir lietuviškų, ir tarptautinių - žodžių prasmes.

Kiekvienas žodis kiekvienoje kalboje turi konkrečią prasmę, ir bandant išversti kitos kalbos labai ypatingą terminą, dažnai prarandama jo pradinė prasmė arba ji labai iškraipoma.

Kaip tik todėl žodis "sovietai" visose kalbose taip ir sakomas, o ne verčiamas.

Prieš karą, iki pat 1941 m., lietuvių kalba parašytuose dokumentuose ir netgi mokykliniuose vadovėliuose visur vartojamas žodis "sovietai". Kitokių to meto dokumentų bent jau man matyti neteko.

Ir tik sovietų diktatūros sąlygomis kai kuriose Rusijos imperijos, persivadinusios SSSR, okupuotų valstybių kalbose (tame tarpe ir Lietuvių kalboje) sovietinių ideologų buvo įsakyti žodį "sovietai" išversti.

Neradau, kada tai buvo padaryta, bet atrodo, jau po partizaninio karo pabaigos.

Juozas, 2012 12 19 06:44
Nedraudžiama vartoti ir vienas, ir kitas, bet "sovietinis" geriau nusako ideologine prasme, o "Tarybų" yra neutralus, kokia prasme vartoja Rusijoje. Kaip kam patinka... Man geriau tinka "Sovietinis".

Vytenis to ome, 2012 12 18 22:16
Anglosaksai žodį "soviet" perėmė iš rusų kalbos.Rusų žodis "soviet" tapo tarptautiniu žodžiu.Dėl to VLKK nedraudžia jo vartojimo.

ome Vyteniui, 2012 12 18 21:51
Turejai omenyje turbu anglu kalboje "soviet" ?

Vytenis to ome, 2012 12 18 21:11
Ei,raštingasis,pažiūrėk,kiek rašybos ir skyrybos klaidų darai...O "sovietų" ir "tarybų"sąvokos savo reikšme niekuo nesiskiria.Tiesiog lietuvių kalbos žodžio "taryba" atitikmuo rusų kalboje yra "soviet"...

Jonis to ome ir SS Mann, 2012 12 18 14:57
Pilnai pritariu Rindaugui, nes kokios gi galėjo būti tarybos sovietų (parėžiu - "sovietų", o ne "tarybų") laikais, kai niekas su niekuom nesitarė, kai parlamentai buvo renkami 99,99 procentų balsų(laimėdavo ne tie, kutie balsuoja, o, anot Jisifo Visarionovičiaus, kurie balsus skaičiuoja). Taigi kalbant apie tuos laikus labiau tinkamas žodis yra "sovietų", o ne "tarybų".

Rindaugas, 2012 12 18 10:39
Galima nesutikti dėl pačios sąvokos "tarybų", nes niekas su niekuo čia nesitarė, o atvažiavo su tankais. Todėl "sovietų" netgi labiau tinka, kaip tarptautinis žodis, nusakantis SSRS "tarybas". Laisvė rinktis.

SS Mann, 2012 12 17 21:04
>>>>> Mantas, 2012 12 17 18:19

Dėkui už nuorodą. Dėl svetimybės pritariu Jūsų nuomonei.

Mantas, 2012 12 17 18:19
SS Mann,

http://www.vlkk.lt/lit/3105

Nors man pačiam artimesnis varianas būtų, kad verstume į lietuvių kalbą - tarybinis. Kam ta svetimybė

SS Mann, 2012 12 17 14:00
>>>>> Rindaugas, 2012 12 17 11:46

Gal galėtumėt pagrįsti savo teiginį, kad abu terminai teisingi ?

Rindaugas, 2012 12 17 11:46
Abu terminai, tiek sovietų tiek tarybų sąjunga, yra teisingi ir nėra čia ko kabinėtis.

SS Mann, 2012 12 17 10:50
>>>>> ome, 2012 12 17 10:03

Vargu ar autorius naudojo tokį terminą. Tai greičiausiai vietinių vertėjų "perlas".

ome, 2012 12 17 10:03
kas ta sovietu sajunga autoriau? gal tarybu sajunga? nebuk berastis.

 
 
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras