Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Rusijai ir Kinijai rūpi bendros saugumo problemos

2013 01 30

Rusija siekia paskatinti strateginį bendradarbiavimą su Kinija saugumo srityje. Praeityje abi pusės buvo labiau linkusios apie tai tik kalbėti, tačiau dabar Maskva ir Pekinas vis rimčiau svarsto bendrus veiksmus, susijusius su strateginiu saugumu, nepamirštant Jungtinių Valstijų priešraketinės gynybos planų Azijoje.

Kremlius jau seniai nori pridėti saugumo elementą prie to, kas oficialiai vadinama abipuse strategine partneryste su Pekinu. Paskutiniu metu tarp šalių plėtojasi aukščiausio rango saugumo klausimų dialogas, Kinijos sostinėje vyksta derybos ir diskusijos. Rusijos saugumo tarybos vadovas Nikolajus Patruševas sausio 8–9 dienomis lankėsi Pekine ir dalyvavo dvišalėse strateginio saugumo konsultacijose. Šiuos klausimus jis aptarė su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu ir kitais svarbiais pareigūnais. Xi dar kartą paragino abi valstybes didinti abipusę politinę paramą ir koordinuoti atitinkamą tarptautinę ir regioninę politiką.

Per derybas Pekine Kinijos ir Rusijos pareigūnai daugiausia dėmesio skyrė Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono saugumui. Abi pusės aptarė situaciją Centrinėje Azijoje bei artėjantį tarptautinių pajėgų pasitraukimą iš Afganistano ir su tuo susijusius iššūkius. Diskusijoms pasibaigus N. Patruševas sakė: „Mes tikimės abipusio bendradarbiavimo saugumo srityje ir pradėsime jį plėtoti artimiausioje ateityje“. Rusijos pareigūnai neslėpė, kad jėgos vienijamos siekiant pasipriešinti Vakarų daromai įtakai regione.

Ekspertų teigimu, Rusija ir Kinija turi potencialo suderinti strateginius veiksmus, nes abi vadovaujasi daugiapole pasaulio koncepcija. Be to, Maskvos ir Pekino pozicijos panašios dėl daugumos tarptautinių klausimų bei oponavimo Vakarų siūlomai pasaulio tvarkai. Suintensyvėjęs Jungtinių Valstijų vaidmuo Azijoje buvo suvoktas kaip grėsmė Pekinui. Taip nutiko dar ir dėl to, kad Kinijos santykiai su Jungtinėmis Valstijomis bei Japonija pastaraisiais metais prastėjo, taigi Rusijos parama tapo itin svarbi.

Rusija pakartojo savo pasiūlymus plėsti bendradarbiavimą su Kinija strateginio saugumo srityje. Tačiau dėl to neturėtų nukentėti ryšiai su kitomis svarbiomis regiono galiomis. Iškyla ir minėtųjų planų įgyvendinimo bei veikimo klausimai, kaip diskusijų retorika bus paverčiama realiais darbais abiejose valstybėse.

Pagal 2013 m. sausio 25 d. „Eurasia Daily Monitor“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (182)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (144)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras