Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Iranas neketina nusileisti?

2013 03 06

Kaip ir buvo tikėtasi, paskutinis tarptautinių derybų su Iranu dėl jo branduolinės programos raundas persilaužimu nesibaigė. Amerika įsitikinusi, kad griežtų sankcijų režimas galėtų priversti Iraną grįžti į kompromisų su kitomis valstybėmis kelią. Nors Iranas yra izoliuotas ir atstumtas, vis dėlto jam iš dalies padeda tokios įtakingos šalys kaip Kinija, Rusija, Indija, Sirija ir Venesuela. Tai leidžia Iranui atsispirti Vakarų spaudimui. Dar svarbiau tai, kad griežtos sankcijos kursto pasipriešinimą.

 Tiesa, Irano sąjungininkai ir patys smarkiai pažeidžiami, ypač kalbant apie Siriją ir Venesuelą, kur lyderiai jau nebeišlaiko tvirtų pozicijų. Tai kenkia Irano regioninei strategijai. Tačiau Rusija ir Kinija toliau laikosi švelnesnės taktikos, nors Irano veiksmai sudaro sąlygas branduoliniam ginklui kurti. Vakarų galios griežtina sankcijas, o Rusija ir Kinija laiko Iraną priemone konkuruojant su Jungtinėmis Valstijomis dėl galios.

 Kinijos požiūris į Iraną priklauso nuo ekonominių tikslų, tokių kaip dvišalė prekyba, investicijos, ypač svarbūs Kinijai Irano energetikos ir transporto sektoriai. Dar ir dėl to Kinija atmeta vienašališkas Vakarų priemones, nukreiptas prieš Iraną. Rusija taip pat turi ekonominių interesų Irane, bet jai Iranas daug svarbesnis kaip strateginis partneris įvairiose (gynybos ir ne tik) situacijose.

 Taigi, Iranas – daugeliui svarbus faktorius. Netgi Indija priklausoma nuo Irano naftos. Be to, Indijai reikia Irano kaip alternatyvaus prekybos kanalo į Centrinę Aziją, aplenkiant priešiškąjį Pakistaną. Nederėtų pamiršti ir neužtikrintumo Afganistane, kai 2014-aisiais pasitrauks amerikiečiai.

 Šiame kontekste Šiaurės Korėja įrodo, kad iššūkiai ir nepaklusnumas, o ne geografinė padėtis, yra veikianti strategija. Ko gero, Iranas neketina atsisakyti savo veiksmų ir galios regione. Tiesa, Amerikos politika Irano atžvilgiu galėtų būti apibūdinama posakiu: „Daroma vis tas pats ir tas pats, o tikimasi kitokių rezultatų.“ Regis, sankcijų diplomatija ir izoliacija nepasiteisino.

 Pagal 2013 m. kovo 1 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras