|
Europarlamentarų kreipimasis į Bidziną Ivanišvilį (4)
2013 03 11
Pone Ministre Pirmininke,
Jūsų atviras laiškas Prezidentui M. Saakašviliui rodo, kad situacija Gruzijoje kelia didžiulį susirūpinimą. Jeigu jūsų pastangos ves prie vis aiškiau matomo nusigręžimo nuo demokratijos, žiūrint iš Europos perspektyvos tai bus suvokiama, kad Gruzijoje demokratija yra vis labiau kompromituojama. Tokiu atveju jūs tampate asmeniu, kuris Gruzijai užveria duris į Europą.
Jeigu Gruzija yra Europos Sąjungos partnerė, mes privalome laikytis tų pačių pagrindinių principų ir juos vykdyti. Gruzijos demokratijos nesėkmės bus džiugiai sutiktos tų, kurie priešinasi laisvės bei teisės normų plėtrai visoje Europoje. Neabejotina, kad nuolatinis viešas spaudimas Parlamento nariams ir vietiniams įstatymų leidėjams, nuolatinis ir deklaratyvus spaudimas teisinei sistemai, viešiesiems Gruzijos transliuotojams, kurstytojiška retorika ir minios naudojimas siekiant užgniaužti politinius oponentus, taip pat dažnai juntama neapykanta kalbose apie politinę mažumą tiktai stumia Gruziją nuo europinės vizijos, o ne link jos. Jūsų ultimatumas yra suprantamas tik taip.
Kas laukia tų, kurie pasirinko Europą? Tai yra jūsų retorinis klausimas, taip pat ir atsakymas: atitinkamas masių vertinimas. Oficialiesiems asmenims yra nepriimtina savo kalbomis skleisti neapykantą ir raginti smurtauti. Agresyvi kampanija siekiant priversti Parlamento narius iš opozicijos pereiti į kitą pusę, tam naudojant šantažą ar grasinimus jiems ir jų šeimų nariams, paprasčiausiai veda link akivaizdaus prieštaravimo europinėms vertybėms, ką jau kalbėti apie prieštaravimą žmogaus teisėms.
Mes raginame jus, p. Ministre Pirmininke, nežengti šiuo keliu, laidojančiu europinę Gruzijos ateitį.
Europos Parlamento nariai:
Gunnar Hökmark, Laima Andrikienė, Zigmantas Balčytis, Elmar Brok, Jerzy Buzek, Andrzej Grzyb, Anna Ibrisagic, Tunne Kelam, Paweł Robert Kowal, Eduard Kukan, Vytautas Landsbergis, Krzysztof Lisek, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Bernd Posselt, José Ignacio Salafranca, Jacek Saryusz-Wolski, Algirdas Saudargas, György Schöpflin, Konrad Szymanski, Indrek Tarand, Alejo Vidal-Quadras, Paweł Zalewski, Joachim Zeller.
2013 m. kovo 6 d.
Europos liaudies partijos frakcijos pranešimas spaudai
Europos Parlamento nariai nusiuntė atvirą laišką Gruzijos Ministrui pirmininkui Bidzinai Ivanišviliui, kuriame įspėja jį, kad blogėjanti demokratijos situacija Gruzijoje užveria duris artimesnei šalies integracijai su Europos Sąjunga. 23 Europos Parlamento nariai įvairių valstybių atstovai nurodė šiuos Gruzijos nusigręžimo nuo demokratijos požymius: spaudimas Parlamento nariams ir vietiniams įstatymų leidėjams, nuolatinis ir deklaratyvus spaudimas teisinei sistemai, sumanyti siūlymai pakeisti teisinę viešųjų Gruzijos transliuotojų veiklos bazę, kurstytojiška retorika ir minios naudojimas siekiant užgniaužti politinius oponentus.
Tarp pasirašiusiųjų atvirą laišką Europos Parlamento narys Vytautas Landsbergis, buvęs Lietuvos valstybės vadovas, Elmaras Brokas, Parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, Jerzy Buzekas, buvęs Europos Parlamento Prezidentas ir Lenkijos Ministras Pirmininkas, Eduardas Kukanas, buvęs Slovakijos užsienio reikalų ministras,
Europos Parlamento narys, Europos liaudies partijos grupės, atsakingos už plėtros ir Rytų kaimynystės politiką, pirmininko pavaduotojas Gunnaras Hökmarkas pasakė: Jeigu Gruzijos vyriausybė nori toliau kalbėti apie ES perspektyvą, svarbu, kad ji atsižvelgtų į mūsų laiške išsakytas pastabas.
Europos Parlamento narys, specialusis Europos Parlamento įgaliotinis Gruzijai Krzysztofas Lisekas komentavo: Man liūdna matyti, kad Gruzija, vadovaujama Ministro Pirmininko Ivanišvilio, juda tolyn nuo Europos demokratijos standartų ir kad tas progresas, kuris pasiektas per dešimtmetį, praėjusį nuo Rožių revoliucijos, yra naikinamas. Žala Gruzijos euroatlantinėms aspiracijoms gali būti ilgalaikė ir Ministras Pirmininkas rizikuoja palaidoti savo tautos europinę viziją.
Europos Parlamento narys, vienas iš šio laiško iniciatorių Vytautas Landsbergis pasakė: Mes esame nuolatinio ES ir Gruzijos santykių griovimo liudytojai. Aš bijau, kad apgalvoto Gruzijos, kaip ES partnerės, kompromitavimo tikslas yra sumanytas kurių nors kitų, o ne dabartinio Ministro Pirmininko Ivanišvilio. Žinoma, taip pat gali būti naudojamasi jo ambicijomis ir baimėmis, kurios atsispindėjo jo nevykusiame atvirame kreipimesi į Prezidentą Saakašvilį.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga. |