|
Europos ateities vizija
2013 03 20

Britų rašytojas, istorikas ir politikos apžvalgininkas Timotis Gartonas Ešas (Timothy Garton Ash) interviu Radio Free Europe / Radio Liberty išdėstė savo požiūrį į Europos ateitį. Kalbėdamas apie galimą Europos Sąjungos (ES) plėtrą į rytus, jis pabrėžė strateginę tokio scenarijaus svarbą Bendrijos ateičiai, turint galvoje demografinę ir ekonominę Vakarų Europos politiką. Tiesa, Ukrainos požiūris į ES gana dviprasmiškas. Idėjos, įkvėpusios Oranžinę revoliuciją, tarsi išsisklaidė, todėl dabar galima narystė yra sudėtingas uždavinys. Ukraina bando žaisti ir vienoje, ir kitoje pusėje, siekdama sau naudos. Visgi plėtra įgauna strateginę svarbą kylant tokioms galioms kaip Kinija, Indija, Pietų Afrika ir Brazilija.
Paklaustas apie ES ir Rusijos santykių ateitį, britų istorikas sakė: Rusija jau nėra imperija, tačiau ji dar nesurado savo vaidmens. Kaip mes žinome iš Didžiosios Britanijos patirties, tam reikia laiko. Tik kai Rusija išsiaiškins, kuo ji nori būti, galėsime braižyti santykių schemas. Daug kas priklausys nuo to, kokį kelią Rusija rinksis: alternatyvios civilizacijos imperijos ar daugiau mažiau normalios Eurazijos valstybės. Taigi, santykiai priklausys nuo to ir bus ypatingi tuo, kad jie negali baigtis naryste Bendrijoje.
Politikos apžvalgininkas paminėjo ir tokias valstybes kaip Baltarusija, Moldova, Armėnija ir Gruzija bei jų ateitį. Pasak jo, visi atsakymai ilgalaikėje perspektyvoje. Kuo laisvesnės šios šalys taps, tuo labiau jos norės priklausyti ES. Tiesa, reikės atitikti kriterijus, o tai pareikalaus nemažai laiko. Be to, dar sudėtingesnis yra Europos Sąjungos vertybių klausimas: liberalios demokratijos modelis, teisės viršenybė, nepriklausoma žiniasklaida, veikianti rinkos ekonomika ir pan. Tačiau pažvelkime į tokias valstybes kaip Vengrija arba Italija. Tada darosi aišku, kas yra dvigubi standartai.
Dar vienas aktualus Bendrijai klausimas ar išliks euras. Britų istorikas pažymi, kad vieną dieną sakoma, euro krizė baigėsi, o kitą, jog ji dar labai stipri. Pasak jo, euro zona turėtų išsilaikyti, bet neaišku, kokia bus to kaina, ypač Pietų Europai, jos žmonėms. Tai, ką jie dabar išgyvena, prieš dešimt metų buvo neįsivaizduojama.
Timotis Gartonas Ešas dviprasmiškai vertina neva ateinantį Azijos viešpatavimo amžių, taip pat prarandamą Europos ir Jungtinių Valstijų galią. Jo teigimu, Amerikos nuosmukis sąlyginis, bet ne absoliutus. Didžiausias iššūkis rasti tokią tarptautinę tvarką, kurioje nebūtų vieno hegemono. Net pati Azija sudaryta iš tarpusavyje besivaržančių galingų valstybių.
Pagal 2013 m. kovo 16 d. Radio Free Europe / Radio Liberty informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |