|
Kodėl gi Dmitrijus Medvedevas nusileido Lietuvai? (2)
2013 04 16

Rusija nebesvarstys griežčiausio, Trečiojo Europos Sąjungos energetikos paketo Lietuvoje realizavimo, kuris numato atskirti dujų tiekėją ir dujų transportavimo sistemos savininką, paskelbė Rusijos naujienų agentūra Regnum (straipsnio autorius žurnalistas Olegas Michailovas).
Gazpromo ginčas su Lietuva, vykęs dar kai Rusijos vyriausybei vadovavo Vladimiras Putinas, kuris Lietuvos veiksmus pavadino apiplėšimu, baigėsi Rusijos kapituliacija?
Tai įvyko tada, kai Lietuva, pasitelkusi jėgą ir atsiremdama į Briuselį, iš Gazpromo dukrelės Lietuvoje bendrovės Lietuvos dujos atplėšė dujų transportavimo sistemą. Tada, kai Gazpromas kreipėsi į tarptautinį arbitražą ir Lietuvai ėmė grėsti didelės baudos. Tada, kai Lietuva dėl Gazpromo kreipėsi į tarptautinį arbitražą ir pareikalavo milijardus eurų siekiančios kompensacijos, nes esą permokėjo už pirktas dujas. Po virtinės viešų įžeidimų, kuriuose Rusiją ir Gazpromą vadino Lietuvą smaugiančiais siaubūnais. Po viso šito Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas netikėtai amnestavo Lietuvą.
Atrodo, kad šokas ištiko net Lietuvos premjerą Algirdą Butkevičių, kuris su kolega iš Rusijos buvo susitikęs balandžio 5 dieną. Labai nustebau, kai ponas Medvedevas pradėjo kalbėti apie energetiką. Jis pradėjo kalbą nuo Trečiojo energetikos paketo, apie tai, jog žino <...>, kad Lietuva priėmė radikaliausią sprendimą, ir pripažino, kad tai Lietuvos apsisprendimo teisė, ir jis neabejoja dėl šio klausimo, kuris jau nebėra diskusijų objektas, iš karto po susitikimo su D. Medvedevu telefonu agentūrai BNS sakė A. Butkevičius, priblokštas dosnaus Rusijos vyriausybės vadovo mosto.
Kodėl D. Medvedevas laidoja Rusijos energetinius interesus? Dabar visi Lietuvos ekspertai dėl to suka galvas.
Tad ką šiuo metu turime: a) Rusija premjero D. Medvedevo lūpomis įteisino Gazpromo nuosavybės sužlugdymą Lietuvoje, b) sunku įsivaizduoti, kad po tokios amnestijos Gazpromas dar galėtų turėti kažkokių vilčių spręsti ginčą tarptautiniame arbitraže, nes Lietuva savo ieškinio neatsiėmė, o susilpnėjusios pozicijos (Rusijos) tik sustiprino įsitikinimą, kad būtent ji teisi, kad ir toliau taip reikia laikytis, c) D. Medvedevas Lietuvai sukūrė tranzito reguliavimo lazdelę ir mitą apie Kaliningrado srities pažeidžiamumą, o ateityje galėtų dažniau nuskambėti ventilio argumentas, d) Gazpromas gali pamiršti ilgalaikes sutartis su Lietuva akivaizdu, kad jų nenorės pasirašyti, o ir dar galėtų reikalauti nuolaidos už dujas, juk tai Lietuvos apsisprendimo teisė.
Ar tik taip iš šalies atrodo, ar D. Medvedevas iš tiesų turi kažkokį gudrų planą? O gal viskas gerokai paprasčiau? Kovo 21 d. Rusijos vyriausybės interneto svetainėje paviešinta D. Medvedevo pokalbio su Europos žiniasklaidos atstovais, tarp kurių buvo ir Lietuvos žurnalistas, stenograma. Rusijos vyriausybės vadovas mestelėjo įdomią ir anekdotišką frazę: Nors aštuonerius metus buvau Gazpromo direktorių tarybos pirmininkas, savęs nelaikau dujų gavybos ekspertu.
Pagal 2013 m. balandžio 8 d. regnum.ru informaciją parengė Geopolitinių studijų centras. |