Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Kinijoje pildosi svajonės?

2013 04 24

Tiek demokratijose, tiek autoritariniuose režimuose valdžios elitas tiki, kad protingi šūkiai ir politinės metaforos įkvepia žmones. Be to, padeda įtvirtinti bei įteisinti galią. Tiesa, yra ir esminių skirtumų. Veikiančiose demokratijose vyriausybių lyderiai yra atsakingi ir atskaitingi už savo pažadus: žiniasklaida gali kruopščiai išnagrinėti jų politikos kryptis, opozicinės partijos motyvuotos parodyti, kad esantieji valdžioje apgaudinėja ir meluoja. Dėl šių priežasčių valdantieji dažnai būna priversti įgyvendinti bent jau dalį savo pažadų.

Autoritariniai lyderiai su tokiu spaudimu nesusiduria. Žiniasklaidos cenzūra, represijos prieš kitaip manančius ir organizuotos opozicijos nebuvimas leidžia žadėti, ką tik nori, be jokių politinių pasekmių, jeigu tai bus neištesėta. Ko gero, Kinija per pastarąjį dešimtmetį puikiai ištobulino tokį valdymo būdą. Tai atspindi šūkiai: „valdžia žmonėms“, „harmoningos visuomenės kūrimas“, „subalansuota plėtra“, „mokslo plėtra“ ir taip toliau. Vis dėlto šalies propagandos mašina pradėjo buksuoti. Ar tai būtų Kinija, ar kitos autoritarinės valstybės, tik skambiais šūkiais apipinti tikslai įgyvendinami retai. Kinijoje BVP auga, bet blogėja socialinio teisingumo, valdymo efektyvumo ir visuomenės gerovės indeksai. Be to, ekonomikos augimas vis labiau priklauso nuo investicijų ir eksporto. Paskutinį dešimtmetį itin padidėjo nelygybė, išsikerojo korupcija, sumažėjo socialinis mobilumas, o aplinkosaugos problemos pasiekė kritinį lygį.

Naujoji Kinijos valdžia turi šansą išvengti dar vieno praradimų dešimtmečio. Tiesa, prezidentas Xi Jinpingas taip pat nori turėti šūkį, stiprinantį pasitikėjimą jo lyderyste ir leidžiantį kurti „svajonių Kiniją“. Tikslas yra pasiekti, kad žmonės Kinijoje gyventų kuo geriau. Visuomenės reakcija į tokį šūkį svyravo nuo sutrikimo iki pajuokos. Po ilgų kalbų Kinijos visuomenė nori išgirsti esmę.

Visa tai – sudėtingas iššūkis Xi. Dabar jis yra dinamiškos, įvairiapusiškos ir vis daugiau reikalaujančios visuomenės lyderis, o jam reikia išsikovoti jos paramą, pasitikėjimą bei tapti veiksmingu politiku.

Pirma, Xi turėtų į savo valstybės modelio apibrėžimus įnešti daugiau aiškumo ir neleisti propagandos specialistams spręsti už jį. Reikėtų apsvarstyti, kokią ekonominę naudą jo politikos kryptis galėtų atnešti kiekvienam Kinijos piliečiui, nepamirštant žmogaus teisių ir orumo. Antra, išsakytiems tikslams reikia suteikti kuo daugiau patikimumo. Kad ir kaip gražiai beskambėtų politiniai šūkiai, jie tampa tušti, jeigu nedirbama prie pažadų įgyvendinimo.

Pagal 2013 m. balandžio 16 d. portalo http://www.project-syndicate.org/  informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1087)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (208)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (283)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (502)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (118)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras