|
Jeffrey D. Sachsas. Tvarios plėtros vizijos
2013 06 12

Kaip tinklalapiui Project Syndicate rašo ekonomikos profesorius J. D. Sachsas, pasaulio ekonomikoms nebepakanka tik augti. Taip pat reikia efektyviai kovoti su neįtikėtinu skurdu daugelyje pasaulio vietų. Ekonomika turi būti tvarkoma taip, kad saugotų, o ne naikintų gamtą. Reikalinga ir teisingesnė paskirstymo sistema, nes dabar visuomenė yra suskaldyta į labai turtingus ir labai neturtingus žmones. Terminas tvari plėtra tiksliausiai apibūdina ekonomikos augimą, kai nugalimas skurdas, didinama socialinė integracija ir tausojama aplinka. Tačiau pasaulis nuo tokio kelio tebėra toli.
Daugelio neturtingų valstybių ekonomikos neauga, o skurdas jose rimta ir skausminga problema. Dėl žmonių veiksmų vyksta pavojingi klimato pokyčiai, senka gėlo vandens ištekliai, teršiamas oras ir vandens telkiniai. Pasaulio šalyse išryškėja skirtis tarp turtingųjų ir vargšų. Įvairiuose regionuose plinta žiaurūs konfliktai, prasideda pilietiniai karai. Šios problemos iššūkiai visam pasauliui, todėl Jungtinės Tautos (JT) ieško būdų joms spręsti. Prasideda visuotinės diskusijos, svarstymai valstybių vyriausybėse, rengiami atitinkami dokumentai, planai, projektai, jie perkeliami į interneto erdvę. Tinklai suvienija mokslininkus, technologijų ekspertus, verslininkus ir kitus inovacijų kūrėjus, kad jie savo patirtimi ir idėjomis prisidėtų prie minėtų problemų sprendimo.
Pagrindiniai prioritetai yra: nugalėti skurdą ir badą; plėtros ir gerovės siekti negriaunant gamtos ir aplinkos; vaikams ir jaunimui užtikrinti galimybę mokytis; pasiekti lyčių lygybę ir mažinti nelygybę apskritai; užtikrinti įvairaus amžiaus žmonių gerovę ir sveikatą; plėtoti tvarų žemės ūkį ir taip garantuoti ir maisto saugumą, ir ūkininkų gerovę; miestuose tvarkytis produktyviai, bet nekenkti aplinkai; tvaria energetika stabdyti pražūtingus klimato pokyčius; saugoti ekosistemas ir atsakingai naudoti gamtos išteklius; įtraukti į visus šiuos procesus vyriausybės ir verslo atstovus.
Šių idėjų tikslas susieti keturias tvarios plėtros dimensijas: ekonomikos augimą (neatsiejant nuo kovos su skurdu), socialinę integraciją, sveiką aplinką ir gerą valdymą, kurio pagrindas būtų taika. Visa tai yra tvarios plėtros iššūkiai, kuriuos, autoriaus manymu, turi suprasti tiek valdantieji, tiek visuomenė. Dėl minėtų tikslų turėtų vienytis viešasis ir privatus sektoriai, skatinama jų atskaitomybė. Apie šias visuotines problemas informuotini ir vaikai, nes tai paveiktų elgesį jiems suaugus. Šie tikslai papildytų tarptautinės teisės įrankius, tokius kaip visuotinės sutartys ir konvencijos.
Kai kurių pasaulio žmonių pajamos sparčiai auga, vyksta didžiulis mokslinis ir technologinis progresas, tad ir visa tai galima nukreipti į tvarią plėtrą. Pasitelkiant anksčiau ekonomikos profesoriaus išdėstytus tikslus, galima daug nuveikti kovojant su skurdu, užtikrinti lygybės principus, spręsti klimato kaitos problemas, tačiau tam reikia sutelkti visus įmanomus pajėgumus.
Pagal 2013 m. birželio 7 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |