Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Azijos galių ateitis

2013 06 26

Pastaruoju metu daug kalbama apie derybas su ambicijų nestokojančia Šiaurės Korėja. Jas su pertraukomis atnaujina Jungtinės Valstijos, Kinija, Rusija, Pietų Korėja ir Japonija. Pagrindinis darbotvarkių klausimas – Šiaurės Korėjos branduoliniai siekiai. Tokios derybos yra vadinamos daugiašalės diplomatijos pavyzdžiu. Tiesą sakant, jose nagrinėjamas ne vienas klausimas, o ypač pabrėžiamos regiono valstybių sąsajos.

Šios derybos Kinijai – galimybė geriau pažinti savo kaimynus. Be to, jos padeda plėtoti Jungtinių Valstijų ir Kinijos santykius. Stiprėja ir pastarosios ryšiai su Pietų Korėja. Birželio pabaigoje ketina susitikti ir Kinijos bei Pietų Korėjos prezidentai. Šalims vienai kitos pristatyti nereikia, jas sieja istoriniai aspektai, bet šiuo metu valstybių santykiai keičiasi, o tai lemia per minėtas derybas plėtojamas oficialus bendradarbiavimas.

Jeigu Kinijai pavyks atsitraukti nuo Šiaurės Korėjos, jai prireiks atspirties taško. Ir tokia vieta gali tapti Pietų Korėja. Kinijai Korėjos pusiasalyje reikia tvarių santykių. Dar daug neišnaudotų galimybių tiek dvišalėje prekyboje, tiek politikoje. Pietų Korėja apgalvotai plečia savo įtaką Azijoje. Prie to daug prisideda jos kultūros ir mokslo pasiekimai, o idėjų jiems bandoma pasisemti ir užsienio šalyse. Formuojasi abipusė pagarba tarp Kinijos ir Pietų Korėjos lyderių, tačiau nepamirštamas ir atsargumas bei santūrumas. Pietų Korėjai svarbūs santykiai su Jungtinėmis Valstijomis, bet nuo Kinijos ji nenusigręžia.

Šiuo metu Kinijos lyderiai turi ganėtinai daug problemų su lėtėjančia ekonomika, politinėmis ir socialinėmis to pasekmėmis. Ją net gali ištikti Pietų Korėjos raidos scenarijus. Tokiu atveju pokyčiai būtų dramatiški ir sudėtingi. Be to, čia iškyla Kinijos identiteto ir jos misijos moderniame pasaulyje klausimai.

Pagal 2013 m. birželio 23 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras