Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Egiptas: abejonės ir optimizmo apraiškos

2013 09 04

Nors Egipte vis dar jaučiamas nestabilumas ir nesaugumas, jau pradedama kalbėti apie šviesesnės ateities viltis. Visgi pripažįstama, kad valstybė dar turi išspręsti labai daug politinių ir socialinių klausimų.

2011 metais buvo nuverstas Egipto diktatorius Hosnis Mubarakas. Po dvejų metų per didžiulius neramumus panašus likimas ištiko demokratiškai išrinktą prezidentą Mohammedą Morsį. Egipto ateitis išlieka neaiški, nors įžvelgiama ir stabilumo užuomazgų, nes protestai darosi ramesni. Pasak kai kurių ekspertų, Musulmonų brolija praranda turėtą paramą ir nebegali mobilizuoti tiek daug žmonių. Nemažai jos lyderių atsidūrė kalėjime, o eiliniai rėmėjai pamažu netenka įtakos. Be to, po ilgų žiauraus smurto mėnesių egiptiečiai nori stabilumo ir, ko gero, bandys siekti elementaraus saugumo įtvirtinimo.

Musulmonų brolija gali pradėti rengtis savo žiaurumu atsakyti į smurtą ir tiesiog kuriam laikui atsitraukusi kaupti jėgas. Neatmetamas ir pats radikaliausias jos kelias, o tai jau tikrai pavojingas scenarijus. Dauguma Egipto žmonių tiesiog nori, kad įvykiai nurimtų, ir yra linkę palaukti ir pažiūrėti, kas bus toliau, kol vėl kas nors nutiks. Jiems reikalinga gyvenimo kryptį formuojanti konstitucija, galimybė pasitikėti savo valstybe, nebijoti politinių procesų joje. Egipto gyventojai nori judėti į priekį, į naują arabų realybę.

Regiono analitikai įsitikinę, kad esama ženklų, kurie leidžia tikėtis taikaus Egipto. Pasak jų, situacija pamažu stabilizuosis. Per tam tikrą laikotarpį pajudės demokratizacijos procesai. Egipto ekonomikai ir socialinei tvarkai reikalingas ypatingas valdžios dėmesys. Susitelkusi ties šiomis sritimis valstybė gali daug pasiekti ir išsilaisvinti iš pastarųjų mėnesių baimės bei neužtikrintumo. Tiesa, egiptiečiai turi išspręsti dar vieną svarbų klausimą: koks bus religijos vaidmuo politikoje ir visuomenės gyvenime. Kol tai nebus padaryta, situacija nebus stabili. Smurto naudojimas atneša dar daugiau smurto. Dar ir dėl to verta prabilti apie susitaikymą Egipte ir supratimo vertybes.

Pagal 2013 m. rugsėjo 1 d. „Deutsche Welle“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (37)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (105)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras