Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Geopolitiniai žaidimai pasaulio arenoje

2013 09 11

Barako Obamos administracijos iškeltas „atsigręžimas į Aziją“ yra svarbus strateginis žingsnis ir jis turi didelių pasekmių Europai, tačiau jos lyderiai ilgai ignoravo ar tiesiog nesuprato tokio posūkio reikšmės ir galimo jo poveikio regione.

Nebuvo įvertinta tai, kad Jungtinės Valstijos ir jų vadovas įžvelgia artimas sąsajas su Azijos ir Ramiojo vandenyno regionu, tad siekia svariai prisidėti prie jo formavimo. Be to, stengiasi padėti jame išlaikyti stabilumą bei skatinti ekonomikos augimą. Taigi, tikslai yra apmąstyti, subrandinti ir ilgalaikiai. Jie siejami su daugeliu sferų: diplomatija, ekonomika, plėtra, kultūra ir socialiniais aspektais. Pastangos užtikrinti minėto regiono stabilumą gali būti naudingos ir Europai, nes Azija yra svarbi jos prekybos partnerė. Konfliktas Azijoje gali kilti dėl tam tikrų ginklavimosi varžybų, skirtingai suprantamos istorijos, klestinčio šovinizmo, teritorinių ginčų ir sudėtingo jų sprendimo.

Europos lyderiai turėtų pripažinti, kad Jungtinių Valstijų posūkis į Aziją dar nereiškia, kad jos nusigręžė nuo partnerių Europoje. Dėl geopolitinių veiksnių pastaroji yra svarbiausia ir patikimiausia JAV sąjungininkė, ypač svarbi sprendžiant Artimųjų Rytų ir Afrikos krizes. Taip pat verta paminėti ir bendras vertybes bei svarią ekonomikos integraciją, kuri stiprina transatlantinius santykius. Tiesa, JAV politikos kaita Europai turi strateginių pasekmių, ypač dėl karinių pajėgų padėties sprendžiant tarptautines krizes. Europai problemų kelia ir finansų krizė, kurią bandoma suvaldyti, o tai trukdo galimam naujam vaidmeniui saugumo srityje, kai privalu efektyviai dalytis resursais ir juos telkti.

Europai atsiveria nauji regioniniai vaidmenys. Santykius su Kinija vertėtų grįsti bendradarbiavimu, o ne atsiribojimu. Europos Sąjunga (ES) galėtų prisidėti prie visuotinio stabilumo ir skleisti savo vertybes. Daugeliui regionų ES yra prekybos partnerė, investuotoja ir paramos teikėja, o Azijoje ji – pagarbos žmogaus teisėms balsas. Naujiems vaidmenims itin svarbi saugumo dimensija, susijusi ir su tarpininkavimu. Ko gero, ES ir JAV sieks progreso kalbant apie transatlantinę prekybą ir investicijas. Trumpai tariant, ES ir JAV partnerystė išlieka kertiniu akmeniu taikiai ir klestinčiai pasaulio tvarkai.

Pagal 2013 m. rugsėjo 5 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (64)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (137)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (3)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras