Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Tarp demokratijos, ekonomikos ir chaoso

2013 10 02

2011 ir 2012 metais dešimtys tūkstančių studentų dalyvavo demonstracijose Santjago mieste Čilėje, reikalaudami daugiau galimybių siekti aukštojo mokslo. Anksčiau šiais metais šimtai tūkstančių brazilų išėjo į gatves San Paule, Rio de Žaneire ir kituose Brazilijos miestuose. Jie siekė sveikatos priežiūros paslaugų pagerinimo, geresnių sąlygų mokyklose bei efektyvesnio viešojo transporto. Tokių pavyzdžių Lotynų Amerikoje galima rasti ir daugiau. Tai sukelia rimtų problemų šalių vyriausybėms.

Prieš kiek laiko minėtos valstybės buvo ekonominių vilčių ir demokratijos lūkesčių modeliai Lotynų Amerikoje. Dabar jos tapo pavyzdžiais demokratijų, stokojančių legitimumo bei patikimumo. Pastaraisiais metais jos padarė didelę socialinę pažangą, bet taip pat tapo neramumų centrais. Šie paradoksai yra iškalbingi. Jie atspindi ir ekonomikos augimo problemą. Čilės ekonomikos pasirodymas per pastaruosius dvejus metus buvo gana geras, tačiau šalis kenčia nuo senų socialinių ir kultūrinių žaizdų, kurių nebeužgydo ekonomikos balzamas.

Brazilijos ekonomika išlieka iš dalies atspari po 2009 metų recesijos, bet ūkio augimas rodo lėtėjimo ženklų. Lotynų Amerikos šalims reikia toliau formuoti politines ir teisines institucijas, kurios padėtų demokratijos įtvirtinimo procesams. Jų neišbaigtumą tarsi atspindi protestai gatvėse ir žmonių nepasitenkinimas. Čilės ekonomistų teigimu, demokratijoje turi būti kaitos ir noro keistis. Taip pat nederėtų pamiršti tiek ryšių su socialiniu pasauliu, tiek šalių makroekonominių gairių. Įgyvendinamos programos, susijusios su skurdo mažinimu, skatinamas prekių eksportas.

Vis dėlto kylančios viduriniosios klasės lūkesčiai nepatenkinami. Tai – veiksminga infrastruktūra, aukštos kokybės švietimas bei sveikatos priežiūros paslaugos, gerai apmokamas darbas. Dėl to silpnėja pasitikėjimas politinėmis institucijomis. Žmonių netenkina ekonominės ir socialinės sąlygos. Visa tai – iššūkiai valdžiai, nors nustatyti veiksmų gaires nėra paprasta.

Pagal 2013 m. rugsėjo 26 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (35)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (101)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras