Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Pasaulio ekonomikos atsigavimo kliūčių ruožas

2013 11 27

Pasaulio ekonomikos augimo žemėlapis yra gana aiškus. Jungtinės Valstijos išgyvena dalinį ūkio atsigavimą, jo plėtra – maždaug 1,5–2 proc., o darbo rinkos padėtis prieštaringa. Europos ekonomikos augimas vos viršija nulį, o šalių skirtumai šiuo aspektu akivaizdūs. Kinijos ūkio plėtros duomenys rodo, kad ji siekia kiek daugiau negu 7 proc.

Daugelyje pažengusių ekonomikų itin svarbus vidaus paklausos poveikis, nes atsigavimas priklausys nuo prekybos sektoriaus augimo potencialo. Tai susiję su darbo sąnaudomis ir užmokesčiu, nedarbo problema bei kapitalo srautais į užsienio rinkas. Procesai apima prekių, paslaugų ir išteklių judėjimą. Jungtinių Valstijų ekonomika yra gana lanksti, tad greitai reaguoja į struktūrinius pokyčius. Tiesa, užimtumas dar didėja lėtai, ypač dėl ilgalaikių veiksnių, tokių kaip mažiau darbo jėgos reikalaujančios technologijos ar pasaulinės pasiūlos ypatumai.

Po 2008 metų krizės JAV susidūrė su daugybe iššūkių, ekonominių sunkumų, visą pasaulį prikausčiusių politinių krizių. Vos nenusirista nuo „fiskalinio skardžio“, taikytos taupymo priemonės. Vis dėlto pagrindinė problema yra nedidelės viešojo sektoriaus investicijos. Kyla ir namų ūkių vartojimo įtakos ekonomikai klausimas. Kai kurios Europos šalys taip pat tapo pernelyg priklausomos nuo vidaus paklausos, o persiorientavimo procesai vyksta (jeigu vyksta) gana lėtai. Tai atsiliepia darbo užmokesčio augimui, ekonomikos plėtros niuansams, įdarbinimui įvairiuose sektoriuose.

Darbo rinkos lankstumas skiriasi nuo valstybės, čia aktualus jį skatinančių reformų klausimas. Tai svarbu, nes nuo šių veiksnių priklauso ir naujų darbo vietų kūrimas, ir sektoriaus pakeitimas išliekant darbo rinkoje, ir investicijų dėlionės ar namų ūkių santaupų tikslai. Kalbant apie vidaus paklausos skatinimą, turėtų būti aptariamos ir nagrinėjamos įvairios jos pusės, įtaka infliacijai, kainų stabilumui, ekonomikos augimo pasiekimams. Taigi, kad būtų stiprinama pasaulio ekonomika, reikia atidžiai išnagrinėti struktūrinį balansą. Tokiais būdais siekiama tvirto visuotinio ūkio atsigavimo.

Pagal 2013 m. lapkričio 19 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (919)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (223)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (295)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras