Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Kinijos valdžia atsigręžė į vartotojus?

2013 12 04

Atsiranda vis daugiau priežasčių manyti, kad Kinijos valdžios politikoje ryškėja esminis nusistatymas dėl tolesnės šalies plėtros. Valstybės vadovai imasi reformų, kurios priverstų ekonomiką pereiti prie vidaus vartojimo skatinamo augimo. Taip būtų sumažinta jos priklausomybė nuo eksporto.

Iki šiol minėta transformacija pasižymėjo skambiais tikslais ir siekiais. Žadėta kurti vartojimu grindžiamą ekonomiką, paremtą urbanizacija ir paslaugų sektoriaus plėtra. Šie aspektai svarbūs Kinijos viduriniosios klasės galimybėms. Tačiau reikalingas ir toks komponentas kaip paskata Kinijos šeimoms paversti savo įgytas pajamas savarankišku vartojimu. Šalies namų ūkių horizontas ilgą laiką buvo temdomas finansinio ir ekonominio nesaugumo. Jie baiminosi dėl ateities ir kaupė pinigus, užuot išleidę juos vartojimo prekėms. Tai dažnai vadinama atsargiu taupymu.

Dabartinė Kinijos valdžia bandys keisti baime pagrįstą šalies šeimų elgesį ir stiprinti jų socialinį saugumą. Su nemažais iššūkiais susiduria sveikatos priežiūros ir pensijų sistemos. Jos prisideda prie nesaugumu persmelktų gyventojų nuotaikų. Nežinomybė dėl ateities verčia taupyti. Padidinti atlyginimai sukurtų daugiau pastovumo. Resursus Kinijoje valdžia sieks skirstyti atsakingai ir ryžtingai. Tai susiję su kuru, finansiniu kapitalu ir valiuta. Tiesa, pamažu atsigręžiama į ekonomiką, kurioje neatmetama rinkos svarba.

Visa tai kitaip nušviečia modernią Kinijos plėtros strategiją. Užduotis ir siekiamybė – klestinti vartotojų visuomenė. Vis dėlto kyla klausimas, ar Kinijos lyderiai pasiruošę tokiems iššūkiams. Reikalingos reformos, išbandančios politinę valią bei apsisprendimą. Juk laukiančios reformos yra istorinės šalies ekonomikai. Be to, jos formuoja ir valstybės įvaizdį pasaulio akyse. Pagrindinis aspektas išlieka pokyčių įgyvendinimas, kuris paverstų Kiniją vartojimo skatinama ekonomika.

Pagal 2013 m. lapkričio 27 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (920)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (296)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras