Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  Baltarusijoje oligarchus paskiria Lukašenka, Ukrainoje oligarchai skiria prezidentą (11)

Roman Jakovlevskij
2014 01 01

Žvilgsnis iš Minsko į Ukrainos įvykius

Baltarusijoje labai atidžiai sekama, kas vyksta Ukrainoje, tačiau vertinti to neskubama. Šiomis dienomis daugelis manęs klausia, kas vyksta Kijeve, ir tai – nuoširdus susidomėjimas. Manau, kad tyla Baltarusijoje klaikiai augant kainoms yra apgaulinga. Mūsų šalyje visi žino, kad šiandien Ukrainai iškilo rimtų sunkumų. Aišku, kaip ir 2004 metais, pasienio su Ukraina rajone – Polesėje – kabelinės televizijos tinklai nebetransliuoja Ukrainos kanalų. Tačiau šiandien, priešingai nei prieš 10 metų, nieko nuslėpti nebeįmanoma, nes jau išplito internetas.

Niekas dorai nežino, kas antradienį vyko Kremliuje. Esmė, kaip sakoma, slypi detalėse, o šių detalių mes kaip tik nežinome. Mes žinome, į ką rusai investuos 15 milijardų dolerių. Tačiau neapleidžia nuojauta, kad Kijevas kažką Maskvai paliko kaip užstatą. Bet galime tiktai spėlioti. Egzistuoja grėsmė, kad užstatu tapo didžiosios įmonės ir dar kas nors iš Ukrainos turto. Pakanka prisiminti Baltarusijos santykių su Rusija patirtį: mainais už žemas dujų kainas Rusija gavo visą Baltarusijos dujų transportavimo sistemą. Ar taip atsitiko ir Ukrainai, ką ji iš tikrųjų gavo?

Be abejo, baltarusiai apie Janukovyčių kalba ir teigiamai, ir neigiamai. Tačiau visi pastebi aukštą Maidano vidinės tvarkos ir organizacijos lygį ir tai – skirtumas su 2004-aisiais. Mes juk matome, kad ukrainiečiai pasirinko Europą ne už dešros gabalą. Taip pat matome, kad ukrainiečiai nėra pasiryžę aklai sekti „slibinu“, kaip dabar vadina opozicijos lyderių – Jaceniuko, Kličko ir Tiagniboko – trejetą. Ukrainiečiai neleis, kad kas nors jais manipuliuotų. Ir labai svarbu, kaip dabar elgiasi ir veikia jaunimas. 

Kitas, ne mažiau svarbus aspektas yra tai, kad Ukrainoje neskamba antirusiški šūkiai. Jų yra, bet –nedaug. Jų ir Baltarusijoje galima išgirsti. Tačiau pabrėžiu, kad šūkiai yra ne antirusiški, o nukreipti prieš Putiną ir Kremlių, o tai – skirtingi dalykai.

Dėl Lukašenkos propagandos turiu pasakyti, kad mūsų šalyje įvykiai Kijeve nušviečiami labai atsargiai. Yra antivakarietiškas prieskonis ir pasisakymų, kad tam, kas vyksta Kijeve, daro įtaką Vakarai. Bet turiu pažymėti, kad pasisakoma labai atsargiai ir, manau, tam daug dėmesio skiria ne tik eiliniai žmonės, bet ir baltarusių valdininkai. Mes, Maidane matydami kompanijos „Rošen“ savininką, suvokiame, kad pas mus tai būtų neįmanoma. Skirtumas tarp Ukrainos ir Baltarusijos yra tas, kad mūsų šalyje oligarchus paskiria Lukašenka, o Ukrainoje oligarchai paskiria prezidentą. Tai yra esminis skirtumas.      

Ukrainoje yra nacionalinis kapitalas su savais interesais, kurie anaiptol ne visada sutampa su Rusijos interesais. Ir šis nacionalinis kapitalas yra Ukrainos nepriklausomybės garantas. Nors praėjusią savaitę valdžią palaikančiame laikraštyje „Sovietinė Baltarusija“ pasirodė straipsnis „Nacistai Maidane“, galiu patvirtinti, kad jis buvo sutiktas itin neigiamai. Taip, Ukrainos politiniame gyvenime yra toks fenomenas kaip partija „Svoboda“ („Laisvė“). Už ją balsuoja apie 10 proc. rinkėjų ir nieko čia nepaveiksi. Bet, kaip pastebima Minske, Ukrainos Aukščiausiojoje Radoje bent yra opozicija.

Ir į paminklo Leninui nuvertimą pas mus žiūrima suprantant, kad Ukrainoje kadaise vyko baisi tragedija – golodomoras (badmetis). Kad ir ką kas sakytų, o sovietinis simbolis Leninas ir golodomoras yra glaudžiai vienas su kitu susiję. Nors baltarusiai nesako, jog jūs – šaunuoliai, kad nuvertėte Leniną, tačiau nesigirdi ir paminklą ginančių kalbų.

Mūsų šalyje visi kalba, kad šiandien vyksta ukrainiečių nacijos įtvirtinimo procesas. Jūs – nacija, kuri sugeba organizuotis. Ir svarbiausia – šiame procese dalyvauja jaunimas ir studentai. Laikykitės! Ukraina laikosi oriai. Reiškiu jums didžiulę simpatiją. Maidanas tikrai duos vaisių, nes tokie procesai padeda pravalyti smegenis ir gydo nuo apatijos.

Šaltinis: „Сегодня“

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 11)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1082)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (205)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (280)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (495)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (117)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras