Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Varžybos dėl galios Artimuosiuose Rytuose

2013 12 31

Karinis perversmas Egipte, žmogžudystės Tunise, pilietinis karas Sirijoje: 2013 metais Artimuosiuose Rytuose vyko pasaulio dėmesį prikausčiusios kovos dėl valdžios. „Deutsche Welle“ apžvelgia jų ypatumus regione ir Arabų pavasario padarinius.

Ko gero, Mohamedas Mursis (Mohammed Morsi) mano esąs vis dar Egipto prezidentas, kurio negalima kaltinti ar teisti. Jam gresia sunki bausmė. M. Mursis buvo demokratiškai išrinktas šalies lyderis, o dabar laikomas nusikaltėliu bei didžiausiu pralaimėtoju regiono politikoje 2013 metais. Jo valdymas per trumpą laiką sukėlė daug aistrų. Kai kurių geopolitikos ekspertų teigimu, į Egiptą grįžta senoji tvarka. Areštuoti Musulmonų brolijos lyderiai, nužudyti tūkstančiai jos rėmėjų. Žengta daug ryžtingų žingsnių siekiant sunaikinti šią jėgą. Visa tai žymi ilgą kovą dėl galios Egipte. Jos nuošalyje nelieka ir Egipto kariuomenė, nors teigiama, kad ji nesiekia išsilaikyti valdžioje.

Tunisas taip pat susiduria su problemomis, nors būtent čia 2011 metais prasidėjo Arabų pavasaris. Šalyje daug susipriešinimo, neapykantos, nusikaltimų ir protestų. Tiesa, būta ir dialogo, reformų iniciatyvų, bandymo kalbėtis. Libija 2013 metais irgi vis giliau grimzdo į chaosą, čia vyko regioninių jėgų ir skirtingų ideologijų susidūrimai. Tai galima prilyginti net pilietiniam karui.

Sirijos lyderis Bašaras Asadas (Bashar Assad) savo pozicijas įtvirtina – 2013-aisiais metais jis pasiekė nemažai, politiškai jau nėra taip izoliuotas. Viena to priežasčių – sutikimas sunaikinti cheminį ginklą. Vakarų šalys į Sirijos prezidentą pradeda žiūrėti kitaip, nes esą su juo galima tartis. Amerikiečiai nenori dar vieno karo. Be to, Sirijos opozicija yra labai susiskaldžiusi. Net kartais įvairios jos grupės kovoja tarpusavyje ir nevengia radikalumo.

Apskritai, regione vyksta svarbių pokyčių, o 2013 metai, analitikų teigimu, Artimiesiems Rytams atnešė ne tik kruvinų įvykių, bet ir pozityvių dalykų.

Pagal 2013 m. gruodžio 28 d. „Deutsche Welle“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1082)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (205)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (280)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (495)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (117)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras