Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Iššūkiai pasaulio ekonomikai: pergalės ir klaidos

2014 01 08

2013 metams pasibaigus, žiniasklaidoje gausu ekonomikos ir politikos įvykių analizių. Daug kalbama apie pastangas atgaivinti pasaulio ūkio augimą, minimos euro zonos problemos. Apie visus šiuos procesus portalui „Project Syndicate“ rašo vienas garsiausių pasaulio investuotojų George`as Sorosas.

Po 25-erių stagnacijos metų Japonija stengiasi atgaivinti savo ekonomiką, nors tam pasirinktos priemonės gana dviprasmiškos. Vis dėlto šalies premjeras Šinzo Abė (Shinzo Abe) rizikuoja ir, regis, ši nuostata atsiperka. „Abenomika“ sulaukia nemažo palaikymo. Europos Sąjungoje, priešingai, perspektyvos nėra tokios šviesios, Bendrija šiuo metu gerokai pažeidžiama, tad politinių klaidų kaina didžiulė. 2008 metais prasidėjusi finansų krizė kai kurias euro zonos šalis nares privertė daug skolintis, valstybės pasidalijo į kreditores ir skolininkes.

Be to, Vokietija, kuri buvo laikoma Europos integracijos varikliu, pradeda suprasti tokios pozicijos kainą, ypač – savo mokesčių mokėtojams. Tai suvokia ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Jos šalis nėra visada pilna kišenė gelbėti kitiems. Analitikai ir ekonomistai nesutaria, baigėsi euro krizė ar dar ne. Įvairiai interpretuojamas griežtų taupymo priemonių vaidmuo. Pamažu stabilizuojasi finansų rinkos, atsiranda ekonomikos augimo daigelių.

Pasak G. Soroso, ateities krizės bus daugiau politinės kilmės, didelio dėmesio sulauks padėtis Sirijoje ar Ukrainoje. Investuotojas ragina neužmiršti ir grėsmių iš Rusijos. Gali išblėsti susižavėjimas ES vertybėmis ir principais, o su tuo susijusi euro krizė ir jos padariniai.

Kitaip nei Europa, JAV pradeda atsigauti ir toliau išlaiko stipriausios ekonomikos vardą. Prie to prisideda skalūnų energetika, gamybos sektoriaus plėtra, stiprėjantys namų ūkiai. Šalyje gerėja būsto rinkos situacija, mažėja nedarbas. Visgi politikoje esama sumaišties, kurią atskleidė dar visai neseniai JAV užgriuvusios krizės. Daug iššūkių pasaulio ekonomikai meta ir Kinijos ūkio nestabilumas. Visa tai apibendrinant galima teigti, kad 2014 metais daugelis šalių ieškos galimybių keistis.

Pagal 2014 m. sausio 2 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1094)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (211)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (285)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (508)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (120)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras