Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  (Ne)išmoktos finansų krizių pamokos

2014 01 22

2013 metų Nobelio ekonomikos premijos laureato Roberto J. Shillerio (Robert J. Shiller) teigimu, ekonominės krizės, regis, daug ko išmoko ir valstybių vadovus, ir jų piliečius. Tačiau 2008 metų visuotinė finansų krizė parodė, kad sunku yra būtent išvengti artėjančios krizės. Tai – daug sudėtingesnis uždavinys, negu analitikai prognozavo, o žmonės tikėjosi. Veiksminga krizės prevencija reikalauja institucijų stiprinimo bei efektyvaus resursų valdymo. Vis dėlto šiame kontekste svarbiausias politikų ir jų rinkėjų sutarimas dėl esminių principų.

Šiuo metu minėto sutarimo trūksta. Nemažai sprendimų yra daugiau techninio pobūdžio, o pranešamos ekonominės (ir ne tik) naujienos gerokai atitolusios nuo paprasto žmogaus. Rimtas šalių bėdas jų lyderiai slepia po viešųjų ryšių triukais bei skambiomis frazėmis. Vadovai tarsi pamiršta realias finansines grėsmes ir gaires joms suvaldyti. Finansų krizė traukiasi nenoriai, ji lemia prieštaringus procesus būsto rinkoje, investicijų dinamikoje, planuojant vartotojų išlaidas. Kyla priešprieša: iš vienos pusės reformos reikalingos, iš kitos – jų privengiama. Rizika patinka tikrai ne visiems. Visgi taupymo priemonės taip pat nežavi. Kai kuriose šalyse dėl jų taikymo kyla protestai, rekordinis nedarbo lygis, žmonės nusivylę. Toks yra šalutinis taupymo poveikis.

Regis, pasaulyje išryškėja ekonomikos atsigavimo ženklų, esama pozityvių rodiklių, tarkim, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, JAV. Tiesa, jie dar trapūs, o tvarumas dabar yra siekiamybė. Gerėjanti situacija padėtų pavargusiems mokesčių mokėtojams, žmonės galėtų grąžinti dalį skolų. Dar keli svarbūs dalykai – gyventojų verslumas ir kūrybingumas. Šias savybes skatinti sunku dėl nestabilumo ir nežinomybės visuotinėje ekonomikoje. Čia padėtų stiprinamas vadinamasis grįžtamasis ryšys, dėmesys žmogiškajam kapitalui. Juk visa tai veikia ir finansų rinkas, investuotojų nusiteikimą bei atitinkamus jų sprendimus. Visgi rinkų griūtis ir chaosas kenkia šalių ekonomikoms, o ropštis iš duobių yra nelengva.

Pagal 2014 m. sausio 14 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1082)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (205)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (280)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (495)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (117)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras