Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Pagaminta Kinijai versus pagaminta Kinijoje (1)

2014 02 12

Pastaruoju metu didžiausią pasaulio žiniasklaidos dėmesį pritraukė Euromaidano protestai Kijeve. Jie kilo, kai Ukraina 2013 metų lapkritį nepasirašė Asociacijos sutarties su Europos Sąjunga (ES). Tačiau liko nepastebėtas kitas svarbus ekonominis susitarimas. Jį pasirašė Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius ir kelios Kinijos įmonės. Tiesą sakant, aktyvistų grupėms gruodį spaudžiant prezidento administraciją Kijeve, šalies vadovo kurį laiką net nebuvo Ukrainoje – jis lankėsi Pekine kaip Ukrainos ir Kinijos verslo forumo garbės svečias.

Per savo vizitą Kinijoje V. Janukovyčius pasirašė susitarimą, leidžiantį kinams išnuomoti apie 160 tūkst. hektarų žemės Kryme, kuri garsėja derlingumu. Taip Kryme stiprės Kinijos verslo įtaka. Žemę ketinama naudoti kviečiams, kukurūzams, sojoms ir miežiams auginti. Kinija nuomojasi daug žemių šalyse, kurių ekonominė padėtis sunki. Neaplenkiama Afrika ar Lotynų Amerika. Be to, kinai planuoja nemažas investicijas Kryme – į uostų plėtrą, oro uostų statybą.

Prognozuojama, kad Kinijos ir Ukrainos bendradarbiavimas pavers Krymą ekonomikos centru, svarbia jungtimi tarp Rytų ir Vakarų, bus pritraukiama dar daugiau turistų, kurie ir taip itin vertina poilsį ir pramogas šiame mieste. Iš kitos pusės, nemažai Krymo politikų, ekologų ir žemės ūkio ekspertų minėtą nuomos susitarimą vadina mirties nuosprendžiu Krymui. Taigi nuomonių esama įvairių, tačiau ir šioje situacijoje vis garsesnis tampa protesto balsas. Prisimenama skaudi Holodomoro istorija, kai milijonai ukrainiečių mirė iš bado.

Ukrainos ekonominė situacija nepavydėtina. Regis, šalies prezidentas V. Janukovyčius bando susitarimu su Kinija dėl Krymo bent iš dalies išspręsti rimtus finansinius sunkumus. To kaina – ekologinė pusiasalio ateitis ir naujos darbo vietos kinams. Kinijos prezidentas Xi Jinpingas išgarsino šūkį „Kinijos svajonė“, kuris siejamas su atsinaujinimu, gyvenimo pagerinimu, klestėjimu, geresnės visuomenės kūrimu, Kinijos karinių pajėgų sustiprinimu. Ukrainiečiams belieka tikėtis, kad „Kinijos svajonė“ ilgainiui netaps Krymo košmaru.

Pagal 2014 m. vasario 6 d. „Eurasia Daily Monitor“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (913)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (124)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (221)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (286)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (78)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras