Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Ekonomika ir miestų ateitis

2014 02 19

Pasaulyje vis daugėja miestų gyventojų ir tai gali tapti savotišku košmaru ateityje. Vis dėlto, kaip rašoma portale „Project Syndicate“, politinė valia, atitinkama vizija ir kūrybingumas gali sukurti svajonių miestus. Tam reikalingi svarūs ekonominės (ir ne tik) politikos pokyčiai.

Miestai yra ekonominės ir socialinės galios centrai. Juose vienoje vietoje sutelktos galimybės, idėjos ir resursai. Tai lemia nacionalinę ir visuotinę plėtrą. Tačiau greita miestų plėtra brangiai kainuoja. Plėsdamiesi jie „praryja“ žemę, kuri galėtų būti panaudota maisto gamybai. Jie sparčiai eikvoja ir vandens atsargas, sunaudoja daug energijos, gerokai prisideda prie oro taršos ir klimato kaitos problemų. Kad pasaulio ekonomikos klestėjimas būtų tvarus ir užtikrintas, reikia pakeisti pusiausvyrą tarp greitos urbanizacijos ir nesibaigiančio išteklių naudojimo, kurį minėtas procesas sukelia.

Tokį tikslą yra užsibrėžusios ir Jungtinės Tautos (JT). Jos įspėja apie visuotinio ekonomikos augimo pasekmes, kurios turės įtakos tiek infrastruktūrai, tiek energijos tiekimui. Visgi esti būdų tokias tendencijas pakeisti, jeigu nebus bijoma iššūkių. Svarbu pakeisti miestų planus taip, kad mažėtų automobilių poreikis, gerėtų gyvenimo kokybė, atsirastų daugiau erdvės parkams ir gamtai. Taip mažėtų užterštumas. Metas kovoti su vandens švaistymu, kurti mažiau energijos sunaudojančius namus, keičiant jų statybos technologijas bei gyvenimo sąlygas.

Laikas keisti ir žmonių įpročius, susijusius su transporto priemonėmis, šiek tiek riboti keliones. Dabartinė transporto sistema sukelia daug nelaimingų atsitikimų ir taršos. Tai ypač pasakytina apie besivystančias šalis. Vertėtų kreipti daugiau dėmesio į viešąjį transportą, išnaudoti jo galimybes, įrengti pėsčiųjų takų. Dar vienas aktualus aspektas – energijos gamybos, perdavimo ir naudojimo dėsningumai. Svarbu kurti efektyvią energetiką, didinti investicijas į atsinaujinančius energijos šaltinius. Taip būtų sukurta ir naujų darbo vietų. Nederėtų pamiršti, kad namų ūkiai turėtų būti raginami naudoti mažiau energijos, o įmonės – mažiau jos švaistyti.

Be to, reikia atsakingai elgtis su vandens ištekliais ir jo infrastruktūra ir nepamiršti atliekų perdirbimo. Visiems aptartiems dalykams aktualūs įprasto elgesio pokyčiai, investicijos, dalijimasis idėjomis, ilgalaikės gairės. Šie iššūkiai nelengvi, bet juos įmanoma įveikti. Jeigu tai pavyktų, miestų lauktų tvari ir aplinkai nekenkianti ateitis.  

Pagal 2014 m. vasario 13 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (921)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (297)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras