Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Kinijos baimės strategija (3)

2014 02 26

Kinijos galia pasaulio žiniasklaidoje traktuojama įvairiai, o šios šalies lyderiai dažnai atsiduria dėmesio centre, ypač dėl savo įtakos pasaulio ekonomikos plėtrai. Be to, iškeliamos tam tikros jų elgesio savybės bei ypatybės, vertinamos įvairių veiksmų pasekmės. Tiesa, šalies vadovų poelgiai nekelia pritarimo euforijos, kuria anksčiau pasižymėjo Kinijos vidaus politika.

Šiandien Kinija, kaip ir daugelis didelių valstybių, daug dėmesio skiria savo įvaizdžiui pasaulio (pirmiausia, kaimynių) akyse. Prisimenamas ir Jungtinių Valstijų atsigręžimas į Aziją bei jo diplomatinės pasekmės. Šalies istorinė patirtis daro poveikį dabartiniam elgesiui ir Kinija nėra išimtis. Po 1648 metų Vestfalijos taikos Europos šalys (su tam tikromis išimtimis) pradėjo suprasti pagrindines diplomatinio žaidimo taisykles. Be to, minėtoms šalims sekėsi „eksportuoti“ Vestfalijos sąvokas, susijusias su tarptautine teise, į daugelį pasaulio vietų.

Kinijos paveldas yra kitoks. Jos istorijoje nebūta lygybės tarp valstybių. Politika rėmėsi skaičiavimais, kad „mano priešo priešas yra mano draugas“. Šiuo metu Kinija taip pat visomis įmanomomis priemonėmis gina savo interesus, ne itin gerbdama kitų nuomonę ar poreikius. Tai ypač pasakytina apie teritorinius ginčus, kurie sukelia įtampą tarp nesutariančių šalių. Atsižvelgiant į prieigą, jų sprendimo būdai smarkiai skiriasi, kaip ir suvokimas, kokiomis priemonėmis siekti tikslų. Tai jau pritraukiantys dėmesį užsienio politikos spektakliai.

Kinų vidaus politikoje taip pat nestinga įtampos ir klausimų. Šalies lyderiai savaip supranta demokratiją ir jos ryšį su Kinijos politine sistema. Vis dėlto visos politinės sistemos gali sukelti interesų susidūrimą, tad ne tik Kinijoje esti institucijų nesusikalbėjimo. Vyksta varžybos dėl išteklių ir ne kartą minėtos įtakos, per kurias gausu susipriešinimo.

Iš tikrųjų Kinijos prezidento Xi Jinpingo reformų darbotvarkė stokoja aiškios ateities vizijos. „Kinijos svajonė“ turėtų tapti proveržiu, bet išlieka tik skambiu šūkiu, apipintu gražiomis frazėmis. Visgi reformos svarbios Kinijos viduriniajai klasei. Kad toliau gerėtų šalies įvaizdis pasaulio akyse, pats metas prisiminti santykius su kaimynėmis ir juos grįsti abipuse pagarba. Tačiau nederėtų pamiršti ir to, kad kaimynai geri tada, kai ir sienos tinkamai saugomos.

Pagal 2014 m. vasario 21 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 3)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (921)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (297)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras