Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Afrika – tobulėjimo keliu?

2014 03 26

Afrikos bendrasis vidaus produktas (BVP) šiuo metu auga greičiau negu bet kurio kito žemyno. Tokios ekonomikos plėtros varikliai yra, pavyzdžiui, nafta, auksas ar kakava. Kai kurių šalių ūkio augimą gali lemti bankininkystė ir telekomunikacijos, o štai portale „Project Syndicate“ rašoma apie paprastų žmonių indėlį į ūkį. Vienas iš jų – moteris, vardu Joyce Sandir.

Joyce yra ūkininkė, nedideliame žemės sklype Tanzanijoje auginanti bananus, daržoves ir kukurūzus. Pradėjusi tuo verstis, susidūrė su daugybe iššūkių, šeimai netgi grėsė badas, tačiau dėl atkaklumo kiek vėliau gautos pajamos leido investuoti į vaikų mokslus. Kaip rodo šios drąsios moters istorija, žemės ūkis labai svarbus Afrikos ateičiai. Ūkininkai sudaro 70 proc. Afrikos darbo jėgos, yra žemyno ekonomikos pagrindas, svariai prisideda prie ūkio augimo ar net skurdo mažinimo.

Tiesą sakant, žemės ūkis suteikia galimybę skurdo ciklą pakeisti plėtros ciklu. Joyce istorija reikšminga dėl dar vienos priežasties. Čia labai svarbios yra kultūrinės normos ir Joyce yra  svarbi Afrikos ateičiai kaip tikslų siekianti moteris, savo ūkyje sukurianti didelį derlingumą ir produktyvumą, nors tai labiau sekasi daryti vyrams. Neretai moterys negali išnaudoti visų galimybių, mat turi rūpintis vaikais, turi daug pareigų buityje, tad žemės ūkiui negali skirti tiek laiko, kiek vyrai. Be to, šie stipresni finansiškai.  

Ši problema didelė ir įvairiapusė, tad reikalinga atsakinga politika jai spręsti. Svarbu, kad Afrikos moteris pasiektų joms siunčiama žinutė apie galimybes bei įmanomus laimėjimus. Vertėtų nepamiršti ir moterų prieigos prie rinkų. Afrikos politikai turėtų pripažinti moteris ūkininkes kaip ekonomines partneres, nes būtent tokios jos ir yra. Afrikoje pradedama derinti tam tikra žemės ūkio politikos darbotvarkė, kuri galėtų prisidėti tiek prie tolesnio žemyno ekonomikos augimo, tiek prie moterų ūkių plėtros.

Pagal 2014 m. kovo 21 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (105)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (140)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras