Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  ES kaimynystė: nestabilumas ir korupcija

2014 04 02

Kaip praneša Europos Komisija, nemažai šalių, su kuriomis ji vykdo įvairias paramos programas, suaktyvėjo nestabilumo, autoritarizmo ir korupcijos apraiškos. Tiesa, geresnio gyvenimo siekis išlieka aktualus, o su tuo neišvengiamai susiję pagrindiniai žmogaus teisių ir laisvių principai. Nepaisant Europos Sąjungos (ES) lėšų, skirtų kaimynystės politikai, reformos negali būti primestos iš išorės.

Situacija Maroke yra gana stabili, bet šaliai rekomenduojama spartinti konstitucijos pakeitimus. Alžyre problemų daugiau, o pastebimo progreso mažiau. ES reikalautos reformos neįgyvendintos, stinga pagarbos pagrindinėms pilietinėms laisvėms. Pažangos šiose srityse nedaug. Libija – ant bedugnės krašto: šalyje tęsiasi susirėmimai, smurtas tampa kasdienybe. Dėl prastos sienų kontrolės iš šios valstybės į Europą plūsta ekonominiai migrantai, pabėgėliai ir prieglobsčio prašytojai.

Tunise santykinai ramu, kitaip nei Egipte. Šiam 2013 metai buvo kupini politinių iššūkių, smarkiai nukentėjo pilietinė visuomenė ir žiniasklaida.

Dar vienas karštasis taškas – Izraelio ir Palestinos santykiai ir tarp šių šalių didėjanti įtampa. Sirijoje vyksta pilietinis karas, iš čia pasiekia daug šokiruojančių naujienų.

Europos Komisija pagyrė Gruziją dėl proeuropietiškų reformų, bet įspėjo dėl iššūkių teisinei sistemai. Armėnijoje vyrauja korupcija, o Azerbaidžane – autoritarizmas. Šias valstybes Rusija siekia išlaikyti savo įtakos sferoje. Moldova paraginta suaktyvinti kovą su korupcija. Ukrainos situacijos sudėtingumas suprantamas ir be papildomų akcentų. Šiame kontekste Baltarusijos padėtis taip pat prasta. Paleisti ne visi politiniai kaliniai, trūksta pagarbos žmogaus teisėms ir demokratiniams principams. Ukrainos krizė atvėrė bedugnę Maskvos ir Briuselio santykiuose, rengiamasi ekonominiam karui.

Pagal 2014 m. kovo 27 d. „EU Observer“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (105)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (140)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras