|
Ji ir JT (6)
Vitalijus Portnikovas 2014 04 03
Rusijos portalas grani.ru kovo 28 d. išspausdino straipsnį apie Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje vykusį balsavimą dėl rezoliucijos, palaikančios Ukrainos teritorinį vientisumą. Atkreiptinas dėmesys į žodžių rusų kalba žaismą straipsnio pavadinime: Она и ООН skamba lyg Ji ir jis. Šį pavadinimą, tarsi simbolizuojantį Rusijos vienišumą balsavimo metu, su tam tikra ironijos doze galima suprasti kaip Rusija ir likęs pasaulis (atstovaujamas JT).
Žemiau pateikiamas šio straipsnio vertimas į lietuvių kalbą. Straipsnio originalą galima rasti adresu: http://grani.ru/Politics/Russia/m.227180.html
Galima įsivaizduoti, kiek pastangų padėjo Rusijos diplomatija, kad sužlugdytų Kremliui nepalankios rezoliucijos priėmimą Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos sesijoje. Nesiimu tvirtinti, kad visos pastangos nuėjo veltui susilaikiusių ir tiesiog neatvykusių į sesiją delegacijų skaičiaus pakanka, kad per televizorių būtų galima kalbėti, jog antirusiška pozicija nesulaukė pritarimo. Ir vis dėlto šalys yra stiprios ne pravaikštininkų, o savo šalininkų kiekiu. O jų Rusija turi viso labo dešimt.
Didesnę dalį draugų net ir Maskvos šalininkais sunku pavadinti tai tiesiog užkietėję Jungtinių Valstijų priešai. Sudano, Sirijos ar Zimbabvės diktatoriai neturi ko prarasti, Kuba su JAV kariauja jau šeštą dešimtmetį, o kitų Lotynų Amerikos šalių, parėmusių Maskvą, režimai laikosi tik ant kovos su didžiuoju broliu pamatų. Na, ir Baltarusija su Armėnija. Jas spaudžia jau pati Rusija, ir pakako paklausyti Baltarusijos atstovo JT kalbos, kad būtų galima įvertinti to spaudimo mastą. Jerevanui iš viso dabar nėra kur dėtis: po to, kai Maskva teritorinių ginčų sprendimą perkėlė į jėgos naudojimo lygmenį, Armėnija atsidūrė prie tikro karo su Azerbaidžanu slenksčio, ir palaikyti ją šiame kare nebėra kam suprantama, išskyrus Rusiją.
Štai, tiesą sakant, ir viskas: Jungtinių Valstijų priešai ir Rusijos draugai per prievartą. Daug įdomiau žvilgtelėti į tuos, kurie rezoliucijos nepalaikė. Kinija ir Indija, kurių vadovybei Putinas avansu dėkojo už palaikymą, susilaikė. Susilaikė netgi Kazachstanas, nors N. Nazarbajevas buvo tarp išsakiusiųjų atsargų pritarimą Putino veiksmams.
NVS šalių balsavimo rezultatai iš viso leidžia abejoti tikrąja Rusijos įtaka kaimyninėms šalims. Rezoliuciją dėl Ukrainos teritorinio vientisumo palaikė trys šalys be pačios Ukrainos, tai buvo Azerbaidžanas ir Moldavija. Uzbekistanas, kaip ir Kazachstanas, susilaikė. Kitos NVS šalys į balsavimą paprasčiausiai neatvyko. Kaip, tarp kitko, neatvyko ir iraniečiai, kuriuos Maskva taip ilgai globojo ir gelbėjo, JT Saugumo Tarybos sprendimams pareikšdama vieną veto po kito. Balsuojant susilaikė ir visos BRIKS šalys, suprantama, išskyrus pačią Rusiją: šalių grupė, kurią Maskva dažnai pristato kaip geopolitinę ir ekonominę alternatyvą Didžiajam aštuonetui, šia alternatyva būti visiškai nepanoro.
Ir dar apie Rusijos draugus šį kartą iš Balkanų. Serbija, kurios teritorinį vientisumą Rusija nuosekliai gynė ir iki šiol remiasi Kosovo precedentu, pasirinko savo delegacijos į balsavimą nesiųsti. Juodkalnija rezoliuciją palaikė. Makedonija taip pat. Nepadėjo nei jokie Rusijos indėliai į ekonomiką, nei jokie viešbučiai, gamyklos ir dujotiekiai. Apie buvusių Jugoslavijos respublikų Europos Sąjungos narių balsavimą nė nekalbu: ES, suprantama, balsavo solidariai.
Todėl rezoliuciją palaikė ir Graikija, ir Kipras. Net ir Turkija, faktiškai kontroliuojanti šiaurinę Kipro dalį, taip pat palaikė. Ir suprantama, kodėl: nei Graikija, nei Turkija nesiėmė prisijungti Kipro, nors labai to norėjo ir buvo pasirengusios dėl to kariauti. Toks padalintas, bet neprijungtas Kipras tapo amžina skiriančiąja bedugne tarp graikų ir turkų. Bet net šis pavyzdys nieko neišmokė Rusijos vadovybės, įsitikinusios, kad apie Krymą visi greitai užmirš ir kad jau reikia ruoštis baliaus tęsiniui.
Tačiau yra viena problema: į šį balių greitai nebus ko kviesti. Šalis, įgyjanti draugus padedama tankų, gali, suprantama, gėrėtis savo galia, tačiau kartu privalo suvokti, kad išsiropšti iš tanko jai nepavyks ir kad jos pasaulis susiaurėjo iki erdvės, matomos pro tanko taikiklį.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga. |