Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Kuo patraukli Ispanijos ekonomika?

2014 04 30

Ispanijos ekonomika vis labiau ėmė traukti investuotojų dėmesį, nors pripažįstama, kad šaliai dar teks išspręsti nemažai problemų. Skeptikai atsigavimą ir gerėjančius ūkio rodiklius vertina atsargiai, vis dar sudėtinga šalies bankų padėtis. Visgi visiškas užimtumas ir tvarus ūkio augimas nepasiekiami per vieną naktį, o nemenko progreso esama. Netgi greitesnio, negu tikėjosi kai kurie analitikai.

Lengva pasimesti ekonomikos atsigavimo detalėse ir modeliuose, taikant juos Ispanijos ekonomikai. Krizė neigiamai paveikė vidaus paklausą ir kartu prekybą, pakenkė konkurencingumui. Kaip jau minėta, didelė žala padaryta bankams, namų ūkiams, smulkiajam ir vidutiniam verslui. Kelias į atsigavimą – tiek sudėtingas ir ilgas, tiek gana aiškus ir konkretus. Konkurencingumo atkūrimas tapo iššūkiu, reikėjo keisti situaciją darbo rinkoje, siekiant tiek ūkio plėtros, tiek užimtumo didinimo. Išryškėjo jaunimo nedarbo problema.

Vis dėlto Ispanijos ekonomikai pavyko pritraukti investuotojų, kurie tikėjosi vidaus paklausos atsitiesimo. Buvo pastebėtas šios valstybės ūkio augimo potencialas. Ispanijos ekonominė padėtis kartais lyginama su Italijos, bet šių šalių patirtis panaši tik iš pirmo žvilgsnio. Pasirinkti skirtingi ekonomikos gelbėjimo planai bei darbo rinkos reformos. Tiesa, daug tikimasi iš naujojo Italijos premjero Matteo Renzi ir jo vyriausybės. Abi šalys turi nemažai skolų, tad labai reikalinga ekonomikos augimą skatinanti politika. Pokyčiams svarbi politinė valia, tai, kad paprasti žmonės pasitikėtų savo lyderiais ir žinotų, kodėl verta susiveržti diržus. Šie aspektai aktualūs protestų, kuriuos pakurstė skaudžios taupymo priemonės, kontekste. Ispanija buvo gilioje duobėje, o pastaruoju metu atsiranda pozityvių pokyčių ženklų. Laukia ilgas kelias, bet imama tikėti, kad jis pasirinktas teisingai, tad reikės toliau kryptingai ir atsakingai dirbti. Reformos ir kaita dažnai turi savo kainą.

Pagal 2014 m. balandžio 23 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (531)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (168)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (22)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras