Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Azijos „tigrai“ ir Afrikos „liūtai“

2014 05 14

Afrikos valstybės bando konkuruoti su vadinamaisiais Azijos „tigrais“ (jais vadinamos tokios šalys kaip Taivanas, Pietų Korėja ar Singapūras) ir kuo greičiau tapti išsivysčiusiomis pramoninėmis šalimis. Esama ekspertų, kurie skeptiškai vertina Azijos „tigrų“ ir Afrikos „liūtų“ lyginimą, nes valstybių plėtra ir ekonominė politika smarkiai skiriasi. Be to, jie įspėja, kad Afrikos „liūtams“ šiems tikslams pasiekti prireiks daugiau negu sparčių ekonomikos augimo tempų. 

Štai Nigerija ir Gana rodo puikius ūkio plėtros rodiklius. Šiuo metu Nigerija yra didžiausia Afrikos ekonomika, tačiau daugelyje Afrikos „liūtų“ ekonomikos augimas daugiausia paremtas gamtos išteklių, pavyzdžiui, naftos eksportu. Iš to gaunama nemažai pinigų, bet jie neatneša gerovės gyventojams. Dinamiškos viduriniosios klasės sukūrimas išlieka svarbus iššūkis. Ji Azijoje siejama su perkamąja galia ir socialiniu stabilumu. Be to, yra tvarios ekonominės plėtros prielaida. Afrikos „liūtai“ nuo jos formavimosi procesų dar gana toli, labai didelė jų priklausomybė nuo eksporto.

Ekonomistų teigimu, ūkio augimas turėtų daryti įtaką užimtumui ir naujų darbo vietų kūrimui. Daugelis importuojamų prekių galėtų būti gaminamos Afrikoje. Tam tiesiog reikalinga valstybių ir jų vadovų iniciatyva. Aukštos kvalifikacijos Afrikos darbuotojai emigruoja į Europą arba Jungtines Valstijas, nes savo šalyse jiems stinga perspektyvių darbo galimybių. Be to, Afrikos gyventojai nepasitiki savo valstybių vyriausybėmis. Šiame žemyne jie neinvestuoja, o mieliau taupo pinigus bankų sąskaitose Europoje arba Šiaurės Amerikoje. Azijoje visuomenės pasitikėjimas valdymo struktūromis didesnis. Azijos šalys yra toliau pažengusios kelyje kuriant konkurencingumą ir formuojant identitetą, o Afrikos elitui trūksta tai kuriančios mąstysenos, tvirto apsisprendimo ir aiškių gairių.

Pagal 2014 m. gegužės 7 d. „Deutsche Welle“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras