Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Europa bando pabėgti nuo krizės

2014 05 21

Praėjo ketveri metai nuo 2010-ųjų gegužės, kai buvo suteikta finansinė pagalba Graikijai. Išvengti bankroto jai padėjo Tarptautinis valiutos fondas (TVF), Europos Komisija (EK) ir Europos centrinis bankas (ECB), tačiau Europą ištiko alinanti finansų krizė.

Dabar Europos politikai ir svarbūs pareigūnai bando kiekvieną įtikinti, kad minėta krizė baigėsi. TVF padidino euro zonos ekonomikos augimo prognozę šiems metams iki 1,2 proc. Netgi Graikijai numatoma 0,6 proc. ūkio plėtra. Procesai obligacijų rinkose taip pat liudija krizės pabaigą. Į jas vis tvirčiau grįžta Airija, Portugalija ir Graikija. Ekspertai, prognozavę euro zonos griūtį, ko gero, buvo neteisūs. Vis dėlto gali pasirodyti, kad klysta ir tie, kurie teigia, kad atėjo finansų krizės pabaiga.

Pastarieji ketveri metai parodė, kad Europos Sąjungai (ES) stinga gebėjimų ryžtingai veikti. Jos sprendimų priėmimo procesas vargina ir atima daug laiko. Sudėtinga apibrėžti bendrus interesus, pasiekti svarbesnius susitarimus, imtis veiksmų, reikalingų konkurencingumui atkurti. Šiame kontekste nederėtų pamiršti Kinijos ir besivystančių rinkų. Neaišku, kur Europos šalims pavyks rasti joms svarbią paklausą. Išlaidos ES valstybių viduje vangios, tad tenka atsigręžti į eksportą, tačiau ūkio augimas besivystančiose šalyse lėtėja, tad silpsta ir šios eksporto rinkos.

ECB daug kalbėjo apie ekonomikos skatinimo priemones, bet realių žingsnių nebuvo žengta. Italiją ir Prancūziją ištiko nedarbo krizė. Dabar jos bando mažinti biudžeto deficitą ir išlaidas, atkurti prarastą pasitikėjimą ekonomika. Neišspręsta ir Europos bankų krizė, didėja defliacijos grėsmės euro zonoje. Bankų sąjungos galimybės spręsti sudėtingas problemas ribotos. Tenka pripažinti, kad šiais metais euro zona nežlugs, bet jos bėdos toli gražu nesibaigė. Krizė dar nepasitraukė, o ryžtingumas nėra stiprioji ES pusė.

Pagal 2014 m. gegužės 12 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras