Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Žvilgsnis į „Abenomiką“

2014 07 09

Japonijos premjero Šinzo Abės (Shinzo Abe) ekonomikos augimo skatinimo strategija, žinoma „Abenomikos“ vardu, sulaukia vis daugiau dėmesio. Dar gana neseniai tarptautinės finansų rinkos į ją žvelgė su nusivylimu ir atsargumu, nes tikėjosi drąsesnės prieigos. Dabar visuotinė reakcija į Japonijos ekonomikos pertvarką darosi vis pozityvesnė.

Per pastaruosius 18 mėnesių „Abenomikos“ planas pažengė į priekį kalbant apie fiskalinę (ir ne tik) politiką. Jos pasiekimai svariai prisidėjo prie Japonijos ūkio plėtros ir atsinaujinimo. Buvo paskatintas kainų augimas šalyje, o tai aktualu ilgametės defliacijos kontekste. Be to, gerokai padidėjo užimtumas. Tiesa, ekonominė politika turi būti keičiama atsižvelgiant į iššūkius ir susiklosčiusią situaciją. Japonijos atvejis nėra išimtis ir valstybės lyderiai tai žino. Būtina išnaudoti ekonomikos pajėgumus.

Japonijoje siekiama naikinti kliūtis verslui augti, jas pašalinant arba sušvelninant. Atsižvelgiama į Japonijos privataus sektoriaus galimybes, skatinamas jo aktyvumas. Minėtas sektorius pasižymi aukštųjų technologijų laimėjimais ir inovacijomis, galinčiomis konkuruoti visuotiniu mastu. Šiems dalykams bus kuriamos dar palankesnės sąlygos. Reikalingos ir šalies darbo rinkos reformos, kurios pakeistų jos struktūrą. Taip pat atsakinga mokesčių politika, kuri prisidėtų skatinant užsienio ir vidaus investicijas Japonijoje bei padidintų verslo aktyvumą.

Šinzo Abės užsispyrimas ir lyderio savybės leidžia Japonijos ekonomikai keistis. Jos gairės yra kruopščiai apgalvojamos ir tik tada įgyvendinamos, atitinkamai paskirstomi ištekliai, suderinami prioritetai. Viso to siekiama taip, kad ūkio augimas nebūtų slopinamas. Tokia ekonomikos politika gali duoti Japonijai daug naudos. Tiesa, ji reikalauja ir tam tikrų aukų. Pavyzdžiui, pardavimų mokesčio padidinimas atsilieps (ir jau atsiliepia) vartotojams. Vis dėlto reformų gairės nubrėžtos ir planuojama jas atkakliai įgyvendinti. Visa tai turėtų prisidėti prie Japonijos ūkio atgaivinimo.

Pagal 2014 m. birželio 30 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1251)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (650)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras