Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Nauji vaidmenys senajame pasaulyje

2014 07 16

Kinijos iškilimas uždavė daug klausimų Vakarų šalims ir saugus Europos uostas atsidūrė pavojuje. Kinija tarsi pasikėsino į neva stabilią pastarosios lyderystę. Tiesa, esti nemažai abejojančių realia Europos galia. Ji nedaro įspūdžio nei diplomatiniu svoriu, nei kariniais pranašumais, o svarbiausi sprendimai paprastai paliekami Jungtinėms Valstijoms.

Kai JAV atsigręžė į Aziją, Europa išgirdo tam tikrą grėsmės signalą. Tai reiškė, kad keičiasi pasaulio milžinės prioritetai, o Amerikos politikai nebelaiko Europos išskirtine. Visgi retoriką pradėta švelninti. Pakeista prieiga reiškė, kad Kinija pripažįstama kaip kylanti ekonominė galia, tačiau tai nepaneigia Europos Sąjungos (ES) svarbos. Neginčijama jos ekonominė (ir ne tik) reikšmė, ypač kalbant apie inovacijas ar tokias vertybes kaip žmogaus teisių apsauga. Tai aktualu visame pasaulyje.

Visuotinėje politikoje, ekonomikoje ir diplomatijoje kaita neišvengiama. Įvairiose plotmėse paliečiami paprastų žmonių gyvenimai, jų turtas ar skurdas. Čia užkoduoti valstybių konfliktai, vienų laimėjimai kitų sąskaita, kad ir varžybos pramonės produkcijos gamyboje. Naujos galios sukuria baimę ir nežinomybę, gali pakurstyti ir rimtų konfliktų. Aziją jau dabar skaldo teritoriniai ginčai ir istorijos įvykiais paremta įtampa, tad stabilumą pasiekti gali būti nelengva. Visgi atsiranda erdvės diplomatiniams žaidimams ir gudriems geopolitiniams spektakliams.

Svarus atsakymas yra apgalvota taika, kurią supa saugumas ir prekybos suaktyvėjimas. Valstybės pradeda kurti stiprius ekonominius ryšius. Kyla klausimas, kur šiame paveiksle Europos vieta. Jos siekis yra stabilumo ir saugumo normų užtikrinimas. Tarptautinių institucijų griovimas nėra ir Kinijos tikslas. Jungtinės Tautos (JT), Pasaulio prekybos organizacija (PPO) ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF) padėjo jai augti. Tiesiog pasaulį transformuoja klimato pokytis, terorizmas, pandemijos, kibernetiniai nusikaltimai, tad neišvengiamai kinta ir nusistovėjusios taisyklės. Technologinis progresas yra itin spartus. Kad būtų įveikti minėti iššūkiai, reikalingas Kinijos, JAV ir Europos bendradarbiavimas ir kiekvienos šalies vaidmuo čia išskirtinai svarbus.

Pagal 2014 m. liepos 10 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras