Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Saugumo stoka pasaulyje

2014 07 30

Vasara paprastai yra metas, kai galima atitrūkti nuo kasdienio gyvenimo rūpesčių, pamiršti įvairias problemas, atsipalaiduoti. Tačiau taip elgtis darosi vis sunkiau, nes pasaulyje daugėja grėsmių ir nerimą keliančių iššūkių.

2008 metais prasidėjusi finansų krizė privertė susitelkti ties ekonominiais klausimais, svarstyti, kas kenkia ar trukdo ūkio augimui. Šie dalykai aktualūs ir dabar. Tiesa, gerokai nuvylė Jungtinių Valstijų pirmojo metų ketvirčio ekonomikos rezultatai. Tai įnešė nemažai abejonių į pasaulinės ūkio plėtros scenarijus. Be to, ekonomikos progresui vis dažniau grėsmę kelia politinis nesaugumas ir neužtikrintumas, galimi konfliktai, blogėjantys tarptautiniai santykiai. Plėtros pasiekimais džiuginusioje Azijoje didėja įtampa, pakertanti regioninę prekybą ir ekonomikos augimą. Trapus Japonijos ūkio atsigavimas susiduria su tokiu iššūkiu kaip teritorinis konfliktas su Kinija. Tai neigiamai atsiliepia šių valstybių bendradarbiavimui.

Kitas svarbus aspektas šalių santykiams yra kibernetinis saugumas ir iššūkiai jam. Tai pradeda veikti prekių, investicijų ir technologijų judėjimą. Šnipinėjimo skandalas gerokai supykdė Jungtines Valstijas ir Europą. Artimuosiuose Rytuose vyrauja dar didesnis nestabilumas, kuris daro neigiamą įtaką tiek regioniniu, tiek visuotiniu mastu. Ukrainos konfliktas taip pat kenkia Europos energetiniam saugumui ir ekonomikos augimui.

Atsiranda ir dar viena nežinomybės dimensija. Žmonės ima suvokti, kad nesaugus yra oro transportas. Kyla abejonių dėl daugelio sistemų ir institucijų efektyvumo, prarandamas pasitikėjimas jomis. Pasaulio ekonomika remiasi įvairiausiais ryšiais, prekių, informacijos, žmonių, kapitalo srautais, tad jai svarbu saugumas ir stabilumas. Grėsmių akivaizdoje investuotojai atsitraukia, turistai lieka namuose, o vartotojai užveria pinigines, tad kyla tiesioginis pavojus klestėjimui ir plėtrai. Dėl šių priežasčių pasaulio lyderiai turėtų pasistengti, kad nebūtų prarastas pasitikėjimas ekonomine sistema apskritai.

Pagal 2014 m. liepos 25 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras