Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Netvarkos laikmetis

2014 11 05

Istorijos laikmečius sudėtinga atpažinti, kol jie nesibaigia. Tik jų kaita leidžia įvertinti tam tikrą patirtį ir pasakyti, kas yra Renesansas ar Viduramžiai, kokie išskirtiniai bruožai tiems laikams būdingi. Tik tokiame kontekste įmanoma kelti klausimą, ar išsipildė su minėtais laikmečiais siejami lūkesčiai, kur nuvedė daug žadanti arba pasmerkta plėtra.

Dabar mes taip pat stebime savitą pasaulio istorijos virsmą. Praėjo 25-eri metai nuo Berlyno sienos griuvimo, tačiau vis daugiau diskutuojama, ar Šaltasis karas iš tikrųjų baigėsi. Pradėjo dominuoti Amerikos vertybės ir simboliai, siejami su augančia gerove, visuomenės bei politinių sistemų atvirumu, taika ir valstybių bendradarbiavimu. Visgi šis spindesys ima blėsti, o tvarkos lieka vis mažiau. Artimuosiuose Rytuose gausu politinių ir religinių konfliktų, kurie nepaiso valstybių sienų. Savo elgesiu Ukrainoje (ir ne tik) Rusija metė iššūkį gana stabiliai Europos tvarkai, paremtai karinio spaudimo atsisakymu.

Azijoje ramu tik santykinai. Šią nesaugią taiką lydi daugybė neišspręstų teritorinių ginčų ir augantis nacionalizmas. Pasaulis stengiasi kovoti su klimato kaita, skatinti prekybą, kurti informacinių technologijų amžiaus taisykles. Tai dažnai daroma netinkamai ir neefektyviai. Vis dėlto esminiai pokyčiai vyksta. Didėja tiek teroristinių, tiek nevyriausybinių organizacijų galia, kelią skinasi prekyba narkotikais ar ginklais. Sprendžiant šias problemas stinga sutarimo. Jungtinės Valstijos susijusios su karu Irake, jos bando reaguoti į branduolines Irano ambicijas. JAV ragino keisti režimą Sirijoje, bet dėl to padarė nedaug. Nepaisydama įspėjimų, Sirija panaudojo cheminį ginklą.

Panašių įvykių pasekmės kursto abejones dėl Jungtinių Valstijų patikimumo. Daugelio šalių vyriausybės veikia vis labiau nepriklausomai, tačiau nestabilumas didėja, gausu politinių ir religinių nesusikalbėjimų, ekstremizmo apraiškų. Vladimiro Putino Rusija naudojasi bauginimais ir jėga savo tikslams pasiekti. Europai trūksta priemonių, kad galėtų vaidinti svarbesnį vaidmenį tarptautinėje arenoje. Azijoje itin svarbūs regiono šalių kompromisai, nors juos pasiekti nėra paprasta, vėl kyla stabilumo dilema. Daug svarstoma apie pasaulio ekonomikos atsigavimą. Jam reikia tiek Europos, tiek Amerikos, tiek Afrikos. Pavyzdžiui, Rusijai kenkia tiek Vakarų sankcijos, tiek smunkančios naftos kainos, o JAV įtaka blėsta. Dėl visų šių priežasčių pasaulyje trūksta taikos, klestėjimo ir galimybių sėkmingai kovoti su iššūkiais.

Pagal 2014 m. spalio 27 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (66)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (137)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (3)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras