Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Graikijos atsigavimas – apgaulingas?

2014 12 03

Naujas visuotinis streikas dar kartą atkreipė žiniasklaidos, investuotojų ir finansų rinkų dėmesį į Graikiją ir šalies sunkumus. Šiame kontekste aptariamos griežtos taupymo priemonės, analizuojamas tiek jų reikalingumas, tiek poveikis valstybės ūkiui. Imama svarstyti, kad galbūt jos duoda dividendų. Juk trečiąjį šių metų ketvirtį Graikijos ekonomika pagaliau vėl augo. 2014 metais šiek tiek sumažėjo ir nedarbo lygis. Galbūt vis dėlto Graikija yra pakeliui į ūkio atsigavimą?

Vis dėlto toks požiūris gali būti apgaulingas. Ilgos ir alinančios recesijos metu Graikija prarado daug: nusilpo pasitikėjimas šios šalies ekonomika, gyventojai protestavo prieš skausmingą taupymą, nedarbo lygis užkopė iki 28 proc. Dėl visų šių priežasčių Graikijos ateities perspektyvos išlieka miglotos, o žmonių kantrybė nėra begalinė. Tokias tendencijas atspindi intensyvėjantys protestai ir streikai, į kuriuos įsitraukia vis daugiau šalies piliečių. Tiesa, susidaro įspūdis, kad Graikijos valdžiai labiau rūpi jos pačios, o ne valstybės ir gyventojų ateitis.

Graikijos premjeras Antonis Samaras bando mobilizuoti savo rinkėjus, bet tai nėra paprasta, o realybė jam nepadeda. Šalies ūkio plėtra dar labai trapi ir pažeidžiama, valstybės aparatas neefektyvus, jam reikia pertvarkos. Be to, didelė problema išlieka mokesčių vengimas, stringa privatizacija. Minėtos taupymo priemonės kelia daugeliui šalies žmonių susirūpinimą ir pasipiktinimą. Galimybių ypač stinga jauniems žmonėms. Tarptautinės organizacijos įspėja, kad Graikijai gresia ilgalaikė socialinė krizė.

Taupymas buvo Europos Komisijos (EK), Europos centrinio banko (ECB) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) finansinės pagalbos sąlyga. Patys Graikijos politikai nesutarė, kaip gelbėti valstybę, o jai grėsė bankrotas. Politinio stabilumo bei reformų tęstinumo trūksta ir dabar, o iki aukštos politinės kultūros dar labai toli.

Pagal 2014 m. lapkričio 28 d. „Deutsche Welle“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (374)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (54)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (159)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (14)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (18)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras