Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Vokietijos užsienio politikos spektaklis

2014 12 10

Nuo Vokietijos suvienijimo praėjo 25 metai. Ši šalis – didelė galia Europos širdyje. Tai pasakytina, pavyzdžiui, apie ekonominį potencialą, nors sunkumų išvengti nepavyksta. Prieštaringus istorijos laikmečius išgyvenusiai valstybei nestinga politinių, ekonominių ir geopolitinių iššūkių.

Pasaulis susiduria su pavojingomis regioninėmis krizėmis. Įtampa auga Ukrainoje, Artimuosiuose Rytuose ir Rytų Azijoje. Tai dar kartą parodo, kad valstybėms trūksta naujos tvarkos, kuri nubrėžtų tarpusavio santykių gaires. Kyla klausimas, gal istorijos vaiduokliai grįžta? Kalbant apie Vokietiją, ji gana sėkmingai įveikė visuotinę finansų krizę. Šalis tapo savotišku ekonomikos hegemonu.  Vis dėlto Vokietija išlieka taiki demokratija, pripažįsta kaimynių sienas ir yra gerbiama NATO bei Europos Sąjungos (ES) narė. Ji bendradarbiauja su Didžiąja Britanija, Prancūzija, Jungtinėmis Valstijomis ir kitomis valstybėmis.

Po sudėtingų istorijos vingių Vokietijai pavyko atgauti tarptautinės bendruomenės pagarbą. Visgi šalies užsienio politikos pagrindų trapumas išryškėjo siaučiant 2008 metais prasidėjusiai finansų krizei. Stipriausia Europos ekonomika staiga turėjo imtis lyderės vaidmens ir traukti iš duobės visą Bendriją. Konkrečių gairių nebuvo, o ES sunkumai darėsi vis gilesni. Euro zonos ekonomiką ištiko sąstingis, o nedarbo lygis bloke gerokai išaugo.

Rusija savo veiksmais nusiuntė svarią žinią Europai. Ji atspindi grėsmę fundamentaliems ES principams, kurie Vokietijai yra išskirtinai svarbūs. Vokietijos kanclerė Angela Merkel neužtrenkė durų galimoms deryboms su Vladimiru Putinu, bet jos įsipareigojimas Vakarų šalių vienybei išliko tvirtas. Dabar pasaulyje braižomas naujas grėsmių žemėlapis, vaidinamas įtakos sferų spektaklis. Šiame kontekste išryškėja viltis, kad Vokietijos užsienio politika sutvirtės ir padės spręsti problemas tiek ES, tiek Rytų Europoje.

Pagal 2014 m. gruodžio 5 d. portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (377)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (54)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (159)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (14)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (18)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras