Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Europos iššūkių metai

2014 12 31

Teigiama, kad euro krizė pasibaigė, o į finansų rinkas grįžo sąlyginė ramybė. Tokie Europos Sąjungos (ES) institucijų patikinimai dažnai nuskamba ironiškai. Europos centrinio banko (ECB) laukia sudėtingos užduotys siekiant kainų (ir ne tik) stabilumo euro zonoje. Apie šiuos dalykus portale „Project Syndicate“ svarsto garsus Vokietijos politikas Joška Fišeris (Joschka Fischer).

Pasak jo, Pietų Europos ekonomikos situacija išlieka sudėtinga, o euro zonos ūkio augimas itin vangus. Be to, blokui gresia defliacija, nepavyksta pastebimai sumažinti nedarbo lygio. Daugelyje šalių jaučiami krizės padariniai. Euro zonos valstybių vyriausybėms nepavyksta įveikti šių problemų, o taupymas yra skausmingas ir seniai nusibodęs. Jis Europoje sukėlė ne vieną politinę suirutę. Daug žiniasklaidos dėmesio sulaukia ekonominė ir politinė padėtis Graikijoje bei rinkimų klausimai, taip pat finansinės pagalbos užbaigimo aspektai. Čia svarbus ir vadinamosios troikos – Europos Komisijos (EK), Europos centrinio banko (ECB) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) – vaidmuo.

Galbūt Graikijos problemos negali sukelti realaus pavojaus euro zonai, bet jos įneša panikos į finansų rinkas. Stabilumo taip pat stinga Prancūzijoje ir Italijoje, vienose iš didžiausių euro zonos ekonomikų. Čia griežtos taupymo priemonės jau seniai kelia didžiulį nepasitenkinimą. Jos netgi skaldo Europą ir tampa iššūkiu Bendrijos vienybei. Vis daugiau galių įgyja euroskeptiškos jėgos, o rinkėjai jomis tiki. Be to, didelę svarbą įgauna ir nacionalizmo apraiškos ES. Visgi senėjančiai Europai imigrantai gali tapti netgi reikalingi. Globalizacijos kontekste persvarstomos vertybės. Naujoji euro krizė, ko gero, bus politinė krizė. Pavyzdžiui, Didžioji Britanija džiugina užtikrintu ekonomikos augimu, bet šioje šalyje vis dažniau kalbama apie pasitraukimą iš ES. Visa tai reiškia, kad Europa turi neišvengiamai keistis ir prisitaikyti prie naujų aplinkybių.

Pagal 2014 m. gruodžio 24 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (387)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (57)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (162)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (17)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (21)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras