Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  JAV užsienio politika: ryžtas ir kliūtys

2015 01 07

Vis daugiau žiniasklaidos dėmesio sulaukia vadinamoji Islamo valstybė ir jos žiaurūs veiksmai. Šis darinys – tikras galvos skausmas ir grėsmė Jungtinėms Valstijoms, bandančioms sutelkti pasaulį kovai su terorizmu. 2014 metais JAV užsienio politikai iššūkių nestigo ir staigus Islamo valstybės iškilimas buvo tik vienas iš jų. Nederėtų pamiršti dar Ukrainos krizės, santykių su Rusija, pilietinio karo ir humanitarinės krizės Sirijoje, Izraelio ir Palestinos ginčų.

Užsienio politikos analitikai pažymi, kad 2014-ieji atnešė įvairių tarptautinių krizių. Dėl šios priežasties JAV prezidentui Barackui Obamai teko šiek tiek atsitraukti nuo vidaus politikos ir daugiau dėmesio skirti būtent šioms krizėms. Tam buvo reikalingos atitinkamos strategijos, politinė valia ir ryžtas. Prezidentas akcentavo, kad labiau norėtų spręsti problemas savo šalies viduje. Vis dėlto neįmanoma nereaguoti į tam tikras tendencijas pasaulio politikoje, kurioje stiprėja konfrontacija.

Galima pripažinti, kad JAV ir Rusijos santykių „perkrovimas“ nepavyko, o pastaruoju metu jie toliau blogėja. Su tuo susijusi prieštaringa padėtis Ukrainoje ir ją drebinantis konfliktas. B. Obamos administracija ir sąjungininkai Europos Sąjungoje (ES) taiko Rusijai sankcijas. Šios šalies ekonomikai gresia potenciali recesija. Be to, Rusijai skaudžiai atsiliepia mažėjančios naftos kainos. Tiesa, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vis dar išlaiko populiarumą.

Nerimą kelia ir sudėtingi Izraelio bei Palestinos santykiai, žlungančios šių valstybių derybos ir agresijos apraiškos, nusinešančios daug civilių aukų. Visgi 2014 metais JAV užsienio politikoje būta ir svarių pasiekimų. Susitarimas su Kinija dėl klimato kaitos – vienas iš jų. Įtampą šiek tiek sumažino ir derybos su Iranu, kuris tikino, kad branduolinę programą naudoja taikiais tikslais. B. Obama buvo dažnai kaltinamas dėl užsienio politikos vizijos stokos visuotinių krizių kontekste. Vis dėlto jo valstybė vaidina išskirtinį vaidmenį bandant jas sureguliuoti. Panašu, kad bus ką veikti ir 2015 metais.

Pagal 2015 m. sausio 1 d. „Radio Free Europe/Radio Liberty“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (387)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (57)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (162)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (17)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (21)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras