Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Kinija ir pasaulio politika

2015 04 08

Kinijos iškilimas – tai procesas, kuris nedingo iš analitikų akiračio ganėtinai ilgą laikotarpį. Vis dėlto Vakarų šalys neįvertino šios valstybės laimėjimų ir potencialo. Panašiai nutiko ir su kitomis besivystančiomis ekonomikomis, tačiau padėtis keičiasi, kadangi imama suvokti, kokią didelę įtaką Kinija daro pasaulio raidai.

Kinija ieško partnerių Azijoje, Afrikoje ir Lotynų Amerikoje ir su jomis bendradarbiauja įvairiose srityse: nuo investicijų į infrastruktūrą iki svarbių projektų finansavimo. Visgi tokie ryšiai kartais prasilenkia su vyraujančia tarptautine praktika ir atitinkamais standartais. Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama pažymėdavo, kad Kinija neprisiima tokios atsakomybės, kokios reikėtų tikėtis iš pasaulinės galios. Jai esą paprasčiau tiesiog likti nuošalyje ir pasipelnyti, kai veikia kiti.

Vis dėlto pasaulio politika diktuoja pokyčius ir joje vadinamosios BRICS šalys (Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrika) vaidina svarbų vaidmenį. Tai atspindi ir kuriamas Azijos infrastruktūros investicijų bankas (AIIB). Vis didesnę reikšmę įgyja galimybės sausumos ir jūrų keliais susieti Aziją ir Europą. Įgyvendinant tokią strategiją, Kinijos investicijos ir projektai palies daugelį valstybių, pavyzdžiui, Centrinėje Azijoje. Pagrindinis tikslas – kad būtų keičiamasi tiek prekėmis ir paslaugomis, tiek idėjomis. Kinija siekia įtvirtinti savo, kaip pagrindinės Europos Sąjungos (ES) prekybos partnerės, poziciją ir kartu padidinti galią Azijoje. Be to, tokiame kontekste galėtų sumažėti įtampa dėl teritorinių ginčų šiame žemyne.  

Regis, Kinijos pasirinktos priemonės įtakai padidinti pradeda veikti ir ne tik besivystančiame pasaulyje. AIIB sudomino nemažai Europos šalių. Tokios tendencijos lemia naują galios pasiskirstymą, taip pat naujų valdymo struktūrų plėtrą. Tiesa, visgi tarptautinėje arenoje Kinija nėra labai pasitikima. Jo galėtų pridėti bendradarbiavimas dėl AIIB su Europa ir jos institucijomis. Tiek Vakarai, tiek Kinija turėtų jį stiprinti. Vykdant minėtus projektus, svarbu atsižvelgti į atskaitomybės principus ir aplinkosaugos klausimus. ES, JAV ir Kinijos interesų derinimas – aktualus procesas visai pasaulio politikai, stiprinantis pasitikėjimą ja.  

Pagal 2015 m. kovo 30 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (55)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (45)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (135)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (3)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras