Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Euro zona: nuo sunkumų prie optimizmo

2015 05 06

Šį kartą iš euro zonos pasiekė pozityvios naujienos, kadangi balandžio mėnesį bloke pasibaigė defliacija. Ji sukelia pavojingą mažėjančių kainų poveikį ekonomikai. Tiesa, problemos niekur nedingo, o euro zonos ūkio atsigavimas išlieka silpnas.

Infliacija 19 šalių bendros valiutos bloke balandį pasiekė 0 proc. Kovą vartojimo kainų nuosmukis sudarė 0,1 proc. Apie tokius rodiklius informuoja Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūra „Eurostat“. Šie duomenys pateisina istorinį Europos centrinio banko (ECB) sprendimą dėl kiekybinio skatinimo programos, sudarančios daugiau negu 1,0 trln. eurų. Jos tikslas – išvyti defliacijos šmėklą iš euro zonos. Pasak ECB, minėtos priemonės pradeda veikti.

Kainos euro zonoje neigiamomis tapo dar praėjusių metų gruodį, kai smuko 0,2 proc. Sausį jų kritimas buvo didesnis ir sudarė 0,6 proc. Tokia situacija jaudino daugelį analitikų. Ekonomistai baiminasi defliacijos, nes ji susijusi su gerokai didėjančiu nedarbu ir silpnesne paklausa. Be to, defliacija gali prisidėti ir prie ekonomikos augimo lėtėjimo. Tokioje padėtyje sunkiau mažinti biudžeto deficitą ir valstybės skolą. Tai – iššūkis, pavyzdžiui, Prancūzijai ir Italijai. Visgi ekonomistai įspėja, kad dar per anksti daryti išvadą, jog defliacijos grėsmė visiškai panaikinta.

Kalbant apie nedarbą euro zonoje, jis, palyginti su vasariu, kovo mėnesį nepasikeitė ir siekė 11,3 proc. Metais anksčiau šis rodiklis buvo didesnis – 11,7 proc. Tai reiškia, kad nedarbas lėtai, bet vis dėlto mažėja, nors pasiekti lygį prieš krizę bus sunku. Skolų krizės ištikta Graikija sausį fiksavo 25,7 proc. nedarbo lygį. Jis buvo šiek tiek žemesnis negu ankstesnį mėnesį (25,9 proc.). Opia problema daugelyje šalių išliko jaunimo nedarbas. Tiek Graikijoje, tiek Ispanijoje jis yra 50,1 proc. Jaudina tai, kad Italijoje, trečioje pagal dydį euro zonos ekonomikoje, nedarbo lygis ir toliau auga. Jis ūgtelėjo nuo 12,7 proc. vasarį iki 13 proc. kovo mėnesį. Visoje Europos Sąjungoje (ES) nedarbas taip pat nepasikeitė (9,8 proc.). Didžioji Britanija gali pasigirti, kad nedarbas šioje šalyje – 5,5 proc., palyginti su 6,9 proc. metais anksčiau. Tai – gera žinia D. Britanijos premjerui Davidui Cameronui prieš artėjančius rinkimus.

Pagal 2015 m. balandžio 30 d. „EurActive“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (675)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (74)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (185)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (30)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (43)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras