Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  D. Camerono Europa

2015 05 13

Pastaruoju metu Europos politikoje vyksta procesai, kurie, ko gero, nulems jos ateitį. Prie minėtos kaitos prisideda ir įvykiai Jungtinėje Karalystėje. Šalies premjeras Davidas Cameronas laimėjo visuotinius rinkimus ir gana netikėtai užsitikrino absoliučią daugumą Bendruomenių Rūmuose. Dabar laimėjusio politiko uždavinys – pasiekti atitinkamas Europos Sąjungos (ES) reformas ir patraukliai jas pateikti kitoms Bendrijos šalims narėms.

Verta pažymėti, kad po sėkmės rinkimuose dar labiau sustiprėjo D. Camerono autoritetas. Šalies rinkėjai parodė didelį pasitikėjimą juo ir įpareigojo tolesniems darbams. Pastaraisiais metais Didžiosios Britanijos premjeras daug kalbėjo apie Europos reformų darbotvarkę. Ši esą padidintų ES konkurencingumą ir institucijų skaidrumą. Tai ypač aktualu ir geopolitinėje plotmėje, turint galvoje pasaulyje plintantį chaosą, Rusijos veiksmus Ukrainoje ir neramumus Artimuosiuose Rytuose. Šiame kontekste Europai reikia keistis, skirti daugiau dėmesio saugumo politikai ir bendriems veiksmams.

D. Cameronas būsimose diskusijose dėl ES reformų žada tiek kalbėti, tiek klausytis. Jis taip pat bandys įrodyti minėtų reformų svarbą visai Europai. Laukia išties iššūkių kupinas ir įvairiapusis darbas. Regis, D. Britanijos premjeras turės laikytis pažadų ir 2017 metais surengti referendumą dėl šalies narystės ES. Šiuo metu nuomonių apklausos rodo, kad D. Britanijos rinkėjai balsuotų už tolesnę narystę ES, tačiau negalima atmesti ir staigmenos faktoriaus. Jeigu vis dėlto D. Britanija trauktųsi iš ES, tai būtų skausmingas ir sudėtingas procesas. Reikėtų nustatyti naują santykių su Bendrija formą ir ne visi pasirinkimai būtų džiuginantys.

Tam tikras nesusikalbėjimas silpnina ES ir tarptautinėje arenoje. Gali atsirasti šalių, kurios irgi panorės palikti Sąjungą, o tada bus daug lengviau ją suskaldyti. Be to, ES svarbu reaguoti į jau akcentuotus neramumus Artimuosiuose Rytuose, Ukrainoje ir Šiaurės Afrikoje, o tam reikia stiprios ir vieningos Europos.  

Pagal 2015 m. gegužės 9 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (920)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (296)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras