Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Žaidimai su Graikijos ateitimi

2015 06 10

Europos Sąjungos (ES) lyderiai derybose su Graikijos vyriausybe jau ilgą laiką žaidžia žaidimus ant bedugnės krašto. Šiame kontekste išryškėja tarptautinių kreditorių reikalavimų svarba, tačiau atsiranda vis daugiau abejojančių galimybėmis juos įgyvendinti. Apie visus šiuos prieštaringus klausimus portalui „Project-Syndicate“ rašo Nobelio ekonomikos premijos laureatas Josephas E. Stiglitzas.

Pradedama pripažinti, kad vertinant Graikijos situaciją jau anksčiau padaryta daug klaidų. Nuo krizės pradžios šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) susitraukė 25 proc. Vadinamoji troika (Europos Komisija, Tarptautinis valiutos fondas ir Europos centrinis bankas) prastai įvertino Graikijai pasiūlytos programos poveikį ekonomikai. Remiantis jos prognozėmis, dėl apkarpytų atlyginimų ir griežtų taupymo priemonių turėjo greitai atsigauti ūkis. Tikėtasi, kad ims didėti eksportas, o ekonomika vėl užtikrintai žengs augimo keliu.

Regis, vadinamoji troika smarkiai suklydo. Graikijos piliečiai pasirinko politikos kurso pokyčius ir su trenksmu atmetė minėtą programą. Dabar reikia, kad sutartas struktūrines reformas šaliai būtų įmanoma įgyvendinti. Tai aktualu ne tik Graikijai, bet ir visai Europai, kuri taip didžiuojasi savo vertybėmis. Vis dėlto J. E. Stiglitzas mano, kad nereikėtų abejingai žiūrėti į galimą Graikijos pasitraukimą iš euro zonos ir manyti, jog tokia situacija gali išeiti į gera. Ji sukrėstų finansų rinkas ir taptų nepavydėtinu precedentu bei neskaidrumo pavyzdžiu. Dėl tokių procesų didėja grėsmė Europos pagrindams.

Europos Sąjunga – tai vienybė skirtingume ir įvairovė. Kapitalas ir talentingi žmonės palieka krizių ištiktas ekonomikas, tad šioms šalims sunkiau grąžinti skolas. Pastaruoju metu vieną krizę keičia kita, sunkumai didėja. Europos centrinio banko prezidentas Mario Draghi yra pažadėjęs bet kokiomis sąlygomis apsaugoti eurą, o dabartiniame pasaulyje tai tampa vis didesniu iššūkiu. Nobelio premijos laureatas baiminasi, kad silpnėja Europos solidarumas. Jį turėjo sustiprinti euro valiuta, bet įvyko priešingai.

Graikijos izoliavimas nėra Europos interesas, ypač turint galvoje geopolitinį nestabilumą pasaulyje, t. y. neramumus Artimuosiuose Rytuose, nesutarimus tarp Rusijos ir Vakarų šalių, strateginius ir ekonominius Kinijos užmojus. Dėl šių priežasčių dabar tikrai netinkamas laikas susiskaldyti Europai, tad ir Graikijos atveju svarbu tai prisiminti.

Pagal 2015 m. birželio 5 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (920)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (296)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras