Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Kinijos reformų iššūkiai

2015 06 17

Dažnai manoma, kad vienas iš besivystančių ekonomikų tikslų yra pasiekti pažengusių šalių gyvenimo standartus. Tai lengviau pavyksta naftos eksportuotojoms ir, pavyzdžiui, Honkongui ar Singapūrui. Vis dėlto, nepaisant įvairių iššūkių, ekonomikos srityje stiprėja Japonija, Pietų Korėja ir Taivanas. Kinija taip pat nusiteikusi ambicingai, bet tam tikra prasme jai trukdo dydis.

Japonijai, Pietų Korėjai ir Taivanui išskirtinai svarbus eksportu paremtas ekonomikos augimas. Kinijoje gyvena nemenka pasaulio gyventojų skaičiaus dalis ir ji gerokai prisideda prie visuotinio ūkio plėtros. Ši šalis tiesiog yra pernelyg didelė, kad galėtų pasikliauti vien užsienio rinkomis. Norėdama pasiekti kitą augimo fazę, ji turi rinktis kitokį plėtros kelią, o tam reikalingos itin sudėtingos reformos. Tokiu atveju neužtenka vien eksporto kurstomo ekonomikos augimo, nes jis paprasčiausiai nėra tvarus, kadangi pasaulyje nepakanka paklausos importui iš Kinijos.  

Visuotinė finansų krizė tai tik dar kartą patvirtino, kai nukritusi visuotinė paklausa neigiamai atsiliepė Kinijos eksporto sektoriui ir netgi kilo grėsmė, kad padidės nedarbas. Tada buvo atkreiptas didžiulis dėmesys į investicijas, tad darbo rinka išliko stipri, ypač miestuose. Visgi statybų bumas pasibaigė ir dabar Kinijos ekonomika išgyvena sulėtėjimą. Tai atspindi pirmojo šių metų ketvirčio rodikliai. Be to, šalies skoloms stinga tvarumo, o nekilnojamojo turto rinka taip pat susiduria su sunkumais, stringa vidaus investicijos. Kaip jau buvo minėta, remtis vien eksporto iniciatyvomis ir projektais sudėtinga.

Vis labiau imama pasitikėti vidaus vartojimu, kuris priklauso nuo užtikrinto darbo užmokesčio didėjimo ir gali tapti ekonomikos ramsčiu. Jo indėlį į Kinijos ūkį turėtų palaikyti gerinama sveikatos priežiūros sistema ir stiprinama socialinė apsauga. Svarbu pripažinti, kad atkreipti dėmesį į tokius dalykus yra taip pat aktualu, kaip ir sukurti dar vieną įtakingą banką.  

Pagal 2015 m. birželio 12 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (920)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (296)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras