Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Graikija – Europos pralaimėjimas

2015 07 15

Istorinė patirtis daug reiškia, nes ji susijusi su valstybių interesais ir savitomis jų istorijomis. To pavyzdys – Graikijos ir kreditorių kuriami katastrofiški scenarijai, nuolaidos, ultimatumai, susitarimų siekiai bei abipusiai pralaimėjimai.

Faktai yra nenuginčijami. 2010 metų pradžioje Graikijos vyriausybės finansus ištiko krizė. Ji kreipėsi į partnerius Europoje ir Tarptautinį valiutos fondą (TVF), prašydama finansinės paramos, ir ši buvo suteikta. Kitos euro zonos šalys skyrė Graikijai paskolas, svariai padėjo ir TVF, prisidėjo pagalbos fondai. Finansinė pagalba pasiekė milžiniškas sumas eurų, tačiau, laikui bėgant, Graikija ir jos kreditoriai į šiuos faktus ėmė žiūrėti skirtingai.

Graikijos ekonominė situacija blogėjo, o šalies piliečiai pradėjo manyti, kad paskolos nėra skirtos jiems padėti. Dėl Graikijos ūkį ištikusios recesijos imta kaltinti visus iš eilės, o visų pirma – tarptautinius skolintojus. Graikijos kreditoriai, priešingai, įsivaizdavo, kad išgelbėjo švaistūnę šalį nuo bankroto ir buvo labai dosnūs. Abi versijos turi tiesos, o praradimų ir pralaimėjimų esama abipusių. Jie ypač ryškūs, pavyzdžiui, Vokietijoje ir tikrai nedžiugina šios valstybės mokesčių mokėtojų. Graikija išvengė bankroto, ėmė artėti prie ekonomikos augimo kelio, šiek tiek sumažėjo ir nedarbo lygis, tačiau kreditoriai nepastebėjo, kad skausmingas taupymas kėlė vis didesnį graikų nepasitenkinimą, o tai atsvėrė pagalbos naudą.

Tokia pozicija lėmė, kad Graikijoje rinkimuose pergalę pasiekė prieš taupymą pasisakanti partija, vadovaujama dabartinio šalies premjero Alexio Tsipro. Visai neseniai jam pavyko laimėti ir referendumą dėl taupymo priemonių ateities, tačiau, ko gero, Graikijos ekonomikos laukia tolesnis susitraukimas, o spartaus šalies padėties pagerėjimo nesitikima. Kreditorių reikalavimai graikams svetimi ir kelia vien pasipiktinimą. Jie laikomi prieštaraujančiais demokratijai. Skolintojai pyksta, nes negali pasitikėti Graikijos valdžia. Europos Sąjungai (ES) stinga užtikrintumo sprendžiant konfliktus Bendrijos viduje. Taip Graikija tampa Europos pralaimėjimu.

Pagal 2015 m. liepos 9 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (376)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (54)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (159)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (14)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (18)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras