Modulinė ginkluotė, specialiosios operacijos (32)
2015 08 14
Modulinė ginkluotė, specialiosios operacijos
Sankt Peterburge vykstant Tarptautinei karinės jūrų technikos ir ginkluotės parodai MBMC-2015 naujienų portalui Lenta.ru pavyko gauti išskirtinį interviu iš Jungtinės laivų statybos korporacijos Ginkluotės valstybinių užsakymų departamento viršininko Anatolijus Šlemovo, kuris papasakojo apie antvandeninių ir povandeninių laivų, skirtų Rusijos kariniam jūrų laivynui, statybos perspektyvinius projektus.
Lenta.ru: Anatolijau Fiodorovičiau, pradėkime nuo to, kas įdomiausia. Neseniai pasibaigusiame forume Armija-2015...
Anatolijus Šlemovas: Aš ten nebuvau.
... Forume Armija-2015 buvo pristatyti keli perspektyvinio universalaus desantinio laivo, skirto Rusijos kariniam jūrų laivynui, komponavimo variantai. Yra žinoma keletas pagrindinių projektavimo indeksų. Lavina, Priboj, mokslinio tiriamojo darbo tema Kašalot. Gal galėtumėte paaiškinti, kas konkrečiai yra projektuojama ir koks laivas Rusijos kariniame jūros laivyne pakeis nepatiektus laivus Mistral.
Mes dirbame atitinkamus darbus. Juos dirba Jungtinė laivų statybos korporacija, Nevskoje ir Severnoje konstruktorių biurai, ir mes pasiruošę įvykdyti Karinio jūrų laivyno techninę užduotį. Tačiau pradėti naujo laivo statybą 20152017 m. nenumatoma.
Spaudos konferencijoje Karinio jūrų laivyno vyriausiasis vadas įvardijo charakteristikas. Jei jas laikytume kaip pagrindines (16 sraigtasparnių ir kt.), ar galima sakyti, kad turimas omenyje klasikinės lėktuvnešio architektūros desantinis laivas su pakilimo taku per visą denį?
Jis nurodė Karinio jūrų laivyno reikalavimus, kuriuos mes vykdome. Mes turime neblogą desantinio sraigtasparnnešio laivo-doko įdirbį, ir ne tik paties laivo, bet ir jo įrangos, visų pirma tai lėktuvų skaičius ir desantinio išlaipinimo priemonės. Pastarojoje srityje pasaulyje mes pirmaujame. Turime puikų įdirbį Murenos bazėje. Konstruktorių biuras Almaz tai daryti moka. Yra kur realizuoti Chabarovsko gamykla gali statyti tokius laivus.
Paties korpuso statyba ir jo komponavimas antraeilis uždavinys, mes jau įrodėme, kad galime tai padaryti, pastatę pusę abiejų mūsų Mistralių korpusų. Beje, antrojo laivo (Sevastopolio) atveju mūsų darbų dalis statant korpusą siekė iki 40 proc.
Antra kertinė tema: okeaninės zonos perspektyvinis laivas (eskadrinis minininkas). Kokios stadijos jo projektavimas?
Šiuo metu su Severnoje projektavimo konstravimo biuru (PKB) turime projektą dėl eskizinio projektavimo. 2016 metų pradžioje turi būti baigti du projekto variantai: atominis ir dujų turbinų. Apgynus eskizinį projektą turi būti priimtas galutinis sprendimas dėl išvaizdos. Tik tuomet mes pradėsime darbinį projektavimą.
Kiek laiko tai truks?
Mes jį galime pabaigti 2017 metais ir pradėti rengti darbinę konstrukcinę dokumentaciją. Tai leis 20182019 metais pradėti priekinio korpuso statybą.
Labiausiai tikėtinas statytojas laivų statykla Severnaja?
Taip. Jūs patys žinote, kodėl.
Jie jau stato naujos kartos laivus...
Taip. Jie jau stato naujo projekto fregatas. Be to, šiandien vykdomas laivų statyklos Severnaja plėtros projektas turi užtikrinti gamybos plėtrą, turint omeny numatomą Lyderio (perspektyvinis okeaninės zonos laivas kuriamas vykdant temą Lyderis Lenta.ru pastaba) statybą.
Ką bendra su Lyderio tema turi kryloviečių (Krylovo valstybinio laivų statybos mokslo centro Lenta.ru pastaba) modelis?
Kryloviečių modelis konceptualus panašaus laivo modelis. Šiuo metu PKB Severnoje kuria konkretesnį modelį pagal kariškių techninę užduotį.
Šis lėktuvnešio modelis nuo kryloviečių...
Pasakysiu jums štai ką. Kiekvienas turi dirbti savo darbą. Laivų projektavimu šiuo atveju lėktuvnešio pas mus užsiima Severnoje ir Nevskoje PKB.
Lėktuvnešio projektavimas vyksta?
Taip.
Kokios jis stadijos? Eskizinio projekto?
Ne, vyksta paruošiamieji darbai. Eskizinio projekto kol kas nėra. Reikia suprasti, kad lėktuvnešio projektavimas labai rimtas darbas, jis neįmanomas be valstybės lygmens sprendimo ir be atitinkamo finansavimo.
Grįžkime prie ryšių su Ukraina temos. Kokią įtaką nutrūkęs bendradarbiavimas dujų turbinų variklių srityje padarė laivų statybai pagal projektus 11356 ir 22350?
Pagal 11356 mes laiku priduosime tris pirmuosius laivus, jų energetika visiškai parengta. Dėl kitų ieškome sprendimų kartu su laivynu.
Kas bus su projekto 22350 fregatomis?
Su jomis viskas bus normaliai, jos bus atiduotos laivynui su tėvynine energetika.
Kiek pasislinks terminai?
Programa numato pastatyti aštuonias fregatas iki 2021 metų. Į šiuos terminus mes telpame.
Projekto 22350 fregatas, o tiksliau, pirmąją Gorškov, dažnai vadina naujos įrangos bandymų stendu, konkrečiai tos įrangos, kuria turi būti aprūpintas naujasis eskadrinis minininkas. Ar tai tiesa?
Laivynas ir Jungtinė laivų statybos korporacija šiuo metu kartu realizuoja naujų klasių laivų kūrimo programą. Tai nuosekli seka: korvetė fregata okeaninės zonos laivas. Suprantama, iš pradžių kurdami korvetę mes tobulinome daug ką, kas turėjo būti naudojama naujoje fregatoje, ir, žinoma, fregatoje tobulinama tai, ką vėliau gaus pirmojo rango laivas.
Pereikime prie povandeninių laivų. Dabar programoje numatyta aštuonių strateginių raketnešių, kurių tipai Borej ir Borej-A, statyba. Ar bus tęsinys?
Jungtinė laivų statybos korporacija vykdo dabartinę programą. Ji numato aštuonių povandeninių raketinių strateginės paskirties kreiserių Borej ir Borej-A pagal projektą 955 statybą. Trys iš jų jau pastatyti. Taip pat mes palaikome esamų laivų pagal projektus 667БРД, 667БРД ir 941 techninę parengtį.
Šiais metais laukiame septinto Borej statybos pradžios?
Taip. Kitais metais aštuntas, jis kol kas be pavadinimo.
O septintas jau turi pavadinimą?
Septintas su pavadinimu. Bet tai laivyno prerogatyva.
O pavadinimas žinomas?
Pasikartosiu, tai laivyno prerogatyva. Bet yra tokia informacija, kad buvo rekomenduota prisiminti carus, ir jis bus pavadintas pagerbiant Aleksandrą...
...Trečiąjį? Sklando gandai...
Kartoju, pavadinimus suteikiame ne mes. Bet tokia informacija yra, taip.
Ką galima pasakyti apie naująjį projektą МЦАПЛ (daugiatikslis atominis povandeninis laivas)? Kokia jo samprata?
Pas mus vyksta penktosios kartos МЦАПЛ išvaizdos kūrimo darbai. Baziniai principai tokie: pirmas modulinis projektavimo principas; antras vieninga bazinė platforma; trečias maksimalus projektų unifikavimas, kiek tai susiję su įrangos bazine platforma. Atliekamų darbų pagrindu bus sukurti du modeliai. Pagrindinė pirmojo paskirtis povandeninių raketinių strateginės paskirties kreiserių kovinio stabilumo užtikrinimas, kova su priešininko povandeniniais laivais.
Antras ПЛАРК (daugiatikslis atominis povandeninis laivas su sparnuotosiomis raketomis)?
Visiškai teisingai, sparnuotųjų raketų nešėjas, skirtas krante ir ant vandens esantiems taikiniams sunaikinti. Pasikartosiu, jie bus sukurti vieningos bazinės platformos pagrindu. Skirtumas tarp jų bus tas, kad ПЛАРК korpuse bus įmontuota sekcija su raketiniu ginklu.
Konstruktorius Malachit?
Pas mus yra du pagrindiniai povandeninių laivų konstruktorių biurai, bet mes matome, kad taip tikslingiau, kad daugiatikslio atominio povandeninio laivo konstravimo darbus atliktų Malachit.
Pakalbėkim apie Rubin atliekamus darbus. Ko galima laukti iš naujų darbų neatominių povandeninių laivų tematika?
Pabandykime išsiaiškinti tai, ką dabar turime. Šiuo metu Admiraliteto laivų statyklose mes statome šešis projekto 636.3 korpusus, priduodame laivynui trečią laivą (Старый Оскол Lenta.ru pastaba). Statome du projekto 677 serijinius laivus. Rubin atlieka mokslinio tyrimo darbus, kuriant povandeninį laivą su nepriklausančiu nuo oro energijos įrenginiu. Mes pasiekėme tam tikrų rezultatų ir manome, kad tikslinga nedelsiant tęsti šį darbą jau kaip bandomąjį konstrukcinį.
Ten yra labai didelės perspektyvos ir mums patiems, ir galbūt eksportui. Bet niekas iš mūsų nieko nepirks, kol mes nepastatysim sau.
Pabaigai pakalbėkime apie korvetes. Labai daug modelių...
Kokių modelių?
Stenduose.
Turime serijinį korvetės tipą 20380. Pastatyti keturi vienetai, statomi dar du. Buvo priimtas sprendimas pastatyti dvi projekto 20385 korvetes ir ateityje plėtoti projektą 20286.
Jo išvaizda stipriai pasikeitė.
Projekto tobulinamas vyksta nuolatos, architektūra keičiasi. Pokyčiai atsiranda dėl tolimesnių darbų, susijusių su pastebimumo mažinimu, ypač iš viršutinės pusės. Pagerintos gyvenimo sąlygos.
Šios korvetės modelyje, laivagalyje po deniu, parodyti du nuimami konteineriai. Modulinė ginkluotė?
Taip. Modulinė ginkluotė, pritaikymas specialioms operacijoms atlikti.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga. |