Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Geopolitinė Amerikos galia

2015 08 12

Žiniasklaidos dėmesio centre vis dažniau atsiduria Amerikos padėtis, jos kaip išskirtinai įtakingos galios statusas. Regis, gausu priešų, norinčių pakenkti šiai šaliai, ir sąjungininkų, kurie priklausomi nuo Jungtinių Valstijų stiprybės bei palankumo. JAV galia ir jos (ne)panaudojimas lemia išties daug, kalbant apie geopolitines pasekmes pasauliui.

Kyla klausimas, ar taip yra iš tiesų. Amerikos lyderystė susiduria su nemenkais iššūkiais ir palaikyti pasaulinę tvarką tampa vis sunkiau. Ne taip paprasta apginti net amerikiečių interesus, keičiasi ekonomikos prigimtis, sunku daryti skirtį tarp šalies vidaus ir užsienio politikos. JAV prezidentas Barackas Obama šių pokyčių neįvertino. Dėl to esama nuomonių, kad pasaulis tapo pavojingesnis, o Amerikos interesai – neapsaugoti. Daug diskusijų kursto ir susitarimas dėl Irano branduolinės programos kaip galimas JAV diplomatijos laimėjimas, vertinamas su atsargumu.

Artimieji Rytai yra ne vienintelis krizių purtomas regionas. Nerimą kursto įtampa Ukrainoje, Kinijos siekis dominuoti regione, esama neramumų ir Pietų Amerikoje. Kyla naujų grėsmių. Tai – kibernetinės atakos, (pra)laimėjimai kosmoso erdvėje. Globali pasaulio tvarka reikalauja atitinkamos prieigos, apimančios jėgą, klestėjimą ir laisvę. Pasaulio saugumą stiprina užtikrinta Amerikos laikysena, užkertanti kelią blaškymuisi ir vedanti į daugelį taikos procesų.

Be to, svarbu ginti atvirą tarptautinę ekonomiką globaliame pasaulyje. Tai susiję su prekybos tikslais, kai aktualus įvairių regionų saugumas: nuo Azijos iki Artimųjų Rytų ir Europos. JAV itin aktualus naftos ir gamtinių dujų eksportas, įvairios laisvosios prekybos sutartys. Šiame kontekste nevertėtų pamiršti Kinijos ambicijų.

Apskritai, išskirtinis dėmesys kreiptinas į pagrindines Amerikos vertybes: žmogaus teises, liberalios demokratijos principus. Dabartinė administracija Kinijos atveju kartais užmerkia akis ir taip atsiranda dvigubi standartai. Svarbu stiprinti ryšius su Azijos demokratijomis: nuo Indijos iki Taivano. Tai galėtų prisidėti ir prie Kinijos kaitos, ypač kalbant apie šalies žmonių saviraiškos laisves. JAV turi galimybių keisti pasaulio jėgų balansus, remti (arba ne) regionines galias, užtikrinti stabilumą ir laisvę. Taip pat – formuoti koalicijas, kurių pagrindas yra abipusės investicijos ar kiti įsipareigojimai. Grįždama prie savo tradicijų Amerika gali įveikti smurtą, chaosą ir netvarką.

Pagal 2015 m. rugpjūčio 4 d. „Foreign Affairs“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (374)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (54)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (159)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (14)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (18)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras