Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Jungtinė Karalystė ir Europa (1)

2015 08 28

Referendumas dėl tolesnės Jungtinės Karalystės narystės Europos Sąjungoje (ES) gali įvykti jau ateinančiais metais. Jeigu taip nutiks, šalies rinkėjų laukia svarbus sprendimas. Jis apima tiek santykius su kaimynėmis, tiek būsimą vietą tarptautinėje arenoje.

Šiame kontekste svarbūs aspektai yra atsiskyrimas ir globalizacija. Didelę reikšmę įgyja ir ekonominis bendradarbiavimas tarp šalių, geopolitinė tarptautinių santykių pusė. Taip pat aktuali kultūrinio panašumo sąvoka. Didžiąją Britaniją su likusia Europa ilgą laiką siejo istorinis bendrumas, kultūra ir kiti ryšiai. Tiesa, tokios pozicijos priešininkų irgi esama.

Daugelis valstybių dabar laiko D. Britaniją svarbia prekybos partnere, bet iš dalies dėl to, kad ji yra tiltas į ES rinką. Tos šalys tikisi, kad Jungtinė Karalystė liks daug lemiančia žaidėja klestinčioje Europoje. Panašią nuomonę yra išsakęs ir Jungtinių Valstijų prezidentas Barackas Obama pokalbyje su D. Britanijos premjeru Davidu Cameronu. Narystė Bendrijoje yra strateginės galios ir įtakos garantas, suteikiantis galimybę siekti užsienio politikos tikslų. Tai – pasaulio galingųjų susitarimas su Iranu dėl branduolinės programos, Serbijos ir Kosovo santykių klausimai, bandymai išspręsti Ukrainos krizę. ES reikalinga ir D. Britanijos gynybos politikai.

Narystė ES stiprina Jungtinės Karalystės prekybą, įvairius susitarimus ir bendradarbiavimą šioje srityje. Atsiskyrimas gerokai pakenktų prasidėjusioms deryboms dėl laisvosios prekybos sutarčių. D. Britanijos žmonės spręsdami dėl tolesnės narystės turėtų įvertinti ir prisiminti, kad jų šalis atskirai nuo ES nėra tokia tarptautinė galia, kokia vienu metu buvo. Bendrijos ekonomiką stipriai supurtė Graikijos krizė, ūkio augimas trapus, tad D. Britanijos pasitraukimas iš ES destabilizuotų visą žemyną. Būtent tai norėtų matyti Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ar vadinamoji Islamo valstybė. Dėl to daugelis ekspertų pataria D. Britanijai sutelkti ekonominį ir strateginį potencialą bendradarbiaujant su partnerėmis ES. Tas itin aktualu nenuspėjamame mūsų dienų pasaulyje.

Pagal 2015 m. rugpjūčio 18 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras