Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  (Ne)išnaudotos Afrikos galimybės

2015 09 16

Per mažiau negu aštuonis mėnesius beveik ketvirtis milijono migrantų, dauguma iš Afrikos, atvyko į Europą. Tai – daugiau nei per visus 2014 metus. Ir šio potvynio sustojimo ženklų nematyti. Vieni bėga nuo karų ir persekiojimo, kiti, paprastai jauni žmonės, siekia ekonominių galimybių. Tokia situacija apibūdinama kaip migrantų krizė, rodanti nestabilumą tam tikruose regionuose. Taigi šiuo atveju svarbu yra skurdo sumažinimas ir užimtumo didinimas. Kelias į tai galėtų būti pramonė.

Per pastarąjį dešimtmetį Afrikoje buvo fiksuojamas 5 proc. vidutinis metinis ekonomikos augimas. Kai kurios šalys pasiekdavo netgi 7 proc. ūkio plėtrą. Tačiau minėtas augimas daugiausia pagrįstas prekių eksportu ir kasybos pramone. Tai sudarė ribotas galimybes socioekonominei transformacijai. Laimėjimais džiaugėsi tik maža gyventojų dalis. Pokyčių į Afriką galėtų atnešti didžiulis neišnaudotas darbo jėgos potencialas. Iš tikrųjų, 60 proc. Afrikos bedarbių – jauni žmonės. Tačiau šiame kontekste reikšminga būtent kvalifikuota darbo jėga. Dėl tokios priežasties Afrikos šalys turėtų kurti pažangios pramonės ekonomikas, o kartu – galimybes gauti švarią energiją, maistą ir vandenį.

Modernios istorijos laikais industrializacija padėjo mažinti struktūrinį skurdą, plėsti užimtumo galimybes, skatinti produktyvumą ir didesnį darbo užmokestį. Ji taip pat prisidėjo prie ekonomikos augimo. Minėtiems procesams stiprinti svarbi tarptautinė parama ir tvarios plėtros tikslai. Dirbti prie to jau koncentruojasi ir Jungtinės Tautos (JT).

Čia išryškėja bendra socialinė atsakomybė, kai kalbama apie reikalingus išteklius, infrastruktūrą, paskatas inovacijoms. Tokie uždaviniai padėtų suvienyti pagrindinius tarptautinės arenos žaidėjus, vyriausybes, agentūras, finansų institucijas, privatųjį sektorių, pilietinę visuomenę ir netgi akademinę bendruomenę. Privatusis sektorius galėtų prisidėti investicijomis, paskolomis ar parama. Tai – žinutė tiek Afrikos, tiek pasaulio lyderiams. Žinutė apie tai, kaip plėtoti žmonių potencialą ir nepamiršti jų galimybių.

Pagal 2015 m. rugsėjo 8 d. portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras