Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Iššūkiai Europai ir Artimieji Rytai

2015 09 23

Diplomatija ir plėtra yra Europos Sąjungos (ES) įtakos pasaulyje pagrindai. Tačiau jie gali būti efektyvūs tik tuo atveju, jeigu bus teisingai suprantama kultūrinė ir politinė prigimtis šalių, kurias norima paveikti. Esama nuomonių, kad karas – tai politikos tęsinys. Dabartiniame pasaulyje stebime tiek karines intervencijas, tiek griežtų prekybos sankcijų naudojimą. Europa dažnai renkasi jau minėtą diplomatiją, paramą plėtros programoms bei artimesnius politinius ir ekonominius ryšius. Visgi šią taktiką tokiose valstybėse kaip Afganistanas ar Palestina apsunkina sudėtingi uždaviniai, nes gerokai skiriasi politinės struktūros ir kultūra.

Afganistanas ir Palestina yra krečiamos konfliktų, o tai – jų kelias jau daugelį dešimtmečių. Tokiuose regionuose gyvenantys žmonės turi kitokius prioritetus nei tie, kurių aplinka taiki. Šiame kontekste itin svarbi kariaujančių šalių lyderių politinė valia. Tik jai esant pagalbos programos gali tapti sėkmingomis, atitinkančiomis gyventojų poreikius. Ne visas problemas galima išspręsti intervencija. Be to, čia ES negali veikti viena. Bendrija turi dirbti su Jungtinių Tautų (JT) struktūromis, kurti darbotvarkes, naudoti finansinius išteklius, nepamiršti bendradarbiavimo ir vietinių interesų.

ES turi gerbti ne tik savo, bet ir kitų vertybes, papročius, religiją, kasdienio gyvenimo įpročius. Čia veikia atitinkamos institucijos ir visuomeninės organizacijos, o jos gali būti naudingos ir Artimųjų Rytų valstybėms. Pavyzdžiui, sukurti jų poreikius atspindinčią teisingumo sistemą yra nemenkas iššūkis, nes Vakarų modelį reikia gerokai pakeisti. Be to, iškyla ir biurokratijos bei administravimo ypatumų problema, o žmogiškieji ištekliai yra riboti.

Valstybės tarnautojų atlyginimai nėra dideli, o Artimuosiuose Rytuose kuriamai trapiai sistemai stinga tvarumo. Dėl mažo darbo užmokesčio mažėja motyvacija, o korupcija tampa priemone padidinti pajamas. Tokie procesai nepasikeičia per dieną, kaita trunka ilgą laikotarpį. Vis dėlto raktas į pokyčių galimybes yra svarbių reformų skatinimas ir viešojo sektoriaus institucijų stiprinimas. Finansavimą reikia susieti su progresu. Akcentai turi būti kruopščiai apgalvoti, nei per griežti, nei per silpni. Tik tokiu atveju tikslai bus pasiekiami. ES gali spausti šalį išleisti tam tikrus įstatymus parlamente, bet viena Bendrija neužtikrins efektyvaus jų įgyvendinimo. Įtikinimas visada bus geresnis pasirinkimas negu prievarta, bet svarbiausia yra suprasti tuos, kuriuos bandoma įtikinti.

Pagal 2015 m. rugsėjo 19 d. „EurActive“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1255)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (654)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras