|
Konfliktas, pridengtas istorijos keliamomis emocijomis
Darius Varanavičius, politologas, žurnalo Valstybė redaktorius 2007 05 04
Talino gatvėse - masinės riaušės: išdaužytos vitrinos, išgrobstytos parduotuvės, specialiosios policijos pajėgos ir daug nuo alkoholio apsvaigusių rusakalbių jaunuolių, skanduojančių prorusiškus šūkius ir sėjančių agresiją. Toks vaizdas visuose reportažuose iš Estijos pastarąją savaitę jau tapo įprastas. Žinoma, išskyrus tik Rusijos televizijos kanalus, kurie, kontroliuojami Kremliaus, skleidė visai kitokią propagandą, akcentuojančią Pabaltijo (t. y. Baltijos šalių) nepagarbą Antrojo pasaulinio karo didvyriams ir visiškai pateisinamus rusų jausmus bronziniam stabui, stovėjusiam Estijos sostinės centre.
Iš tikrųjų netgi po to, kai prieš keletą savaičių pasigirdo kai kurių Rusijos politikų reikalavimai taikyti Estijai diplomatines sankcijas, kažin ar buvo galima tikėtis, kad situacija Taline pasisuks dabar jau visiems gerai matoma linkme. Ir, be abejo, dar sunkiau tikėti tuo, kad visas šias riaušes suorganizavo tik vietiniai, t. y. Estijoje gyvenantys, rusakalbiai, be jokios Maskvos įtakos ar palaikymo.
Tačiau gatvės mūšiai yra viena. Visai kas kita - kai radikaliai nusiteikę jaunuoliai ima kelti grėsmę diplomatinių atstovybių saugumui ir užpuola ambasadorę, kaip šią savaitę atsitiko Maskvoje, kai norint užtikrinti Estijos pasiuntinės saugumą teko panaudoti jėgą ir specialiąsias priemones.
Visai kas kita yra ir Rusijos perspėjimai jau ne Estijai, bet visai Europos Sąjungai (ES), kuriais Maskva netiesiogiai parodo, kad kažkokio paminklo perkėlimas ES pakraštyje tebuvo dar vienas patogus pretekstas įžiebti vertybinį Vakarų ir autoritarinės Rusijos konfliktą. Ir logiška jo seka yra valstybinės kompanijos Rusijos geležinkeliai išplatintas pranešimas, kad ji nutraukianti naftos gabenimą į Estiją. Tiesa, minėtoji kompanija su politika tokio sprendimo nesiejo. Buvo paaiškinta, kad naftos tiekimas nutraukiamas dėl remonto, o ne dėl galimų sankcijų prieš Estiją.
Gal tai ir teisybė, tačiau kažkuo primena istoriją su naftotiekiu Družba, kuris staiga irgi ėmė ir sugedo, o tas gedimas sutapo su politiniais Vilniaus ir Maskvos bei Briuselio ir Maskvos ginčais, dėl to ne LUKoil, o lenkų nupirkta Mažeikių nafta liko be žaliavos tiekimo vamzdynais. Galima tik priminti, kad šio naftotiekio klausimas sprendžiamas iki šiol ir Rusijos kompanija Transneft niekaip nenutaria, taisyti jį ar ne. Jei toks sprendimas būtų svarstomas savaitę, na, gal mėnesį ar du, dar būtų galima suprasti. Tačiau kai istorija trunka beveik metus, tenka susimąstyti, kurgi ekonominė kompanijos logika, nes neeksploatuojamas naftotiekis vargu ar neša pelną.
Rusijos geležinkeliai iki paminklo istorijos taip pat nesiskundė eismo Estijos kryptimi sutrikimais. Tačiau staiga ėmė ir sugedo. Lygiai taip pat kaip ir veikiantis naftotiekis, sužinojus, kad Mažeikių nafta bus parduota PKN Orlen.
Todėl tiek riaušės Taline, tiek Estijos ambasadorės užpuolimas Maskvoje, tiek ir Rusijos politikų raginimai nutraukti diplomatinius santykius su Talinu tėra tik papildomos taktinės priemonės, rodančios, kad strateginiai Kremliaus interesai ir Baltijos šalyse, ir Europoje vienodi. Tiesiog Estijoje buvo numatyta situacija kiek emocingesniam veiksmui, kuris dabar jau įgauna ir Lietuvai gerai pažįstamų ekonominių sankcijų pavidalą.
Užsienio valstybių ir pačios ES reakcija į įvykius Taline buvo kiek vangoka, todėl visai nesunku suprasti, kodėl prorusiški veiksmai įgavo tokį mastą, kai grėsmė kyla jau ne tik stiklinėms vitrinoms. Tiesa, pastarosiomis dienomis paramą Talinui suskubo pareikšti Vašingtonas ir Berlynas, o Lietuvos premjeras netgi samprotavo, kad ir mus gali ištikti kažkas panašaus. Tačiau ir vėl eilinį kartą po diplomatiškomis formuluotėmis nesimatė ryžto įvardyti Maskvos įžūlumą, kuris Baltijos šalių atžvilgiu reiškiamas pasitaikius menkiausiai progai, Europos reakciją reguliuojant dujų slėgiu vamzdžiuose.
Dar vienas įdomus aspektas: visame šiame riaušių šurmulyje niekas nebandė aiškintis tikrosios istorinės tiesos, o Estijos rusakalbiai, suvežti į Taliną iš Narvos, rėmėsi tik istorijos keliamomis emocijomis. Faktai gi teigia, kad Talino iš fašistinės okupacijos išlaisvinti net nereikėjo - Raudonoji armija įžengė į vokiečių jau paliktą miestą, todėl palaidotieji po iškeltuoju paminklu žuvo tikrai ne nuo gestapo, vermachto ar SS rankų. Tačiau istorijos sukeltų emocijų ir politinių machinacijų sūkuryje tokie dalykai vitrinas daužantiems ir ambasadą šturmuojantiems patriotams tikrai nerūpėjo, kaip, beje, ir juos palaikantiems Kremliaus oratoriams.
Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga. |